Czarna rzepa – właściwości. Jak czarna rzepa wpływa na organizm?
Czarną rzepę zalicza się do grupy roślin kapustowatych. Była znana już w starożytności, jednak w Europie jest uprawiana dopiero od XIII wieku. W artykule dowiesz się, dlaczego ta jednoroczna roślina jest uznawana za tak cenny suplement. Poznasz jej właściwości, zastosowanie i skład. Zachęcamy do przeczytania!
Czym jest czarna rzodkiew?
Czarna rzepa uznawana jest za kuzynkę znanej każdemu rzodkiewki. Jest to warzywo, które w swoim składzie zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów. Wśród nich wymienia się m.in. witaminy A, C, z grupy B (w tym PP), a także siarkę, potas, wapń, cynk, czy magnez.
Co więcej, warzywo to stanowi bogactwo olejków eterycznych, które okażą się szczególnie pomocne w przypadku problemów z układem pokarmowym. Czarna rzepa jest także niskokaloryczna. W 100 g zawiera jedynie 33 kcal, a także 1,1 g białka, 0,3 g tłuszczu, 8,2 g węglowodanów oraz 3,5 g błonnika.
Rzepa posiada czarną skórkę, biały miąższ i wydłużony ogonek. Podobnie jak i rzodkiewka – posiada zielone liście na szczycie. Smak warzywa jest ostry i intensywny. Można śmiało porównać go do smaku rzodkiewki.
Czarna rzodkiewka występuje dość powszechnie na wybrzeżach Morza Śródziemnego. W Polsce jest znana wyłącznie jej odmiana uprawna – nie występuje w stanie dzikim.
Warto pamiętać, że czarna rzepa nie jest odpowiednia dla wszystkich. Istnieją przeciwwskazania do jej spożywania, a wśród nich wymienia się m.in. zgagę, uporczywe biegunki, czy wrzody żołądka.
Zastosowanie i właściwości czarnej rzepy
Czarna rzepa ma szerokie zastosowanie. Przede wszystkim sprawdza się w kuchni i stanowi doskonały dodatek do różnego rodzaju dań, w tym sałatek i surówek. Może być spożywana zarówno na surowo, starta, jak i w postaci soku lub nalewki. Co ciekawe, czarna rzepa znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Regularne spożywanie czarnej rzepy pozwoli poprawić wygląd.
Właściwości lecznicze czarnej rzepy sprawiają, że cieszy się ona ogromną popularnością. Dla wielu osób stanowi codzienny suplement, którego zadaniem jest poprawa ogólnej kondycji organizmu. Poznaj silne właściwości tego warzywa.
- wspomaga pracę wątroby,
- pomaga w regulacji poziomu cholesterolu w organizmie,
- pomaga łagodzić bóle reumatyczne,
- wzmaga wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu wspiera układ pokarmowy,
- wspomaga eliminację mikroorganizmów chorobotwórczych, a to głównie dzięki zawartości fitoncydów,
- pomaga w utrzymaniu włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji, ponadto okazuje się być skuteczna w walce z łupieżem.
Pojawia się również coraz to więcej źródeł, wskazujących na to, że czarna rzepa może chronić przed nowotworami, a konkretniej przed uszkodzeniami DNA.
Jak wykorzystać czarną rzepę w kuchni?
Wiesz już, że spożywanie czarnej rzepy może nieść wiele pozytywnych efektów dla zdrowia człowieka. W jakiej formie można spożywać to warzywo i jak wykorzystać je w kuchni? Poza tym, że stanowi doskonały dodatek do sałatek i surówek, z czarnej rzepy można przygotować np. zupę. Do rzepy warto dodać również ziemniaki, por czy pietruszkę, a także wykorzystać śmietanę do zagęszczenia potrawy. Pomimo intensywnego smaku rzepy, zupa wychodzi naprawdę smaczna!
Podczas procesu gotowania, warzywo traci na swoim intensywnym smaku. Ciekawą więc propozycję stanowi również pieczona rzepa. Okaże się doskonałym dodatkiem do mięs. Ugotowaną na parze rzepę dodasz z kolei do ziemniaków.
Jeśli charakterystyczny smak warzywa nie jest dla Ciebie problematyczny, rzepę możesz również śmiało dodać do kanapek, past, czy twarożków. Sosy zawierające czarną rzodkiewkę także są smaczne! Z kolei jeśli smak tego warzywa jest dla Ciebie trochę uciążliwy, możesz śmiało łączyć je z innymi warzywami, bardziej stonowanymi. Wystarczy, że dodasz do dania nawet niewielką ilość rzepy.
Ciekawą propozycję stanowi również sok z rzepy. Alternatywę stanowi nalewka na bazie czarnej rzepy. Poznaj różnice między tymi dwoma, zdrowymi napojami.
Suplementacja – sok z czarnej rzepy czy nalewka?
Sok z czarnej rzepy to bogactwo witamin i minerałów. Może być skuteczną suplementacją dla osób cierpiących na wypadanie włosów, czy też tych, którym zależy na wspieraniu pracy wątroby lub pracy układu pokarmowego.
Tego typu napój można przygotować samodzielnie przy pomocy sokowirówki lub zakupić gotowy produkt. Zdecydowanie lepiej jest jednak przygotowywać soki samemu – wówczas skład takiego napoju jest pewny.
Napój z czarnej rzepy zawierający alkohol jest równie zdrowy, co klasyczny sok. Na co dzień jednak ta druga propozycja sprawdzi się lepiej. Spożywanie niewielkich ilości alkoholu również ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, jednak w tej kwestii kluczowy jest umiar. Niektórzy zalecają nawet, by nalewek nie pić profilaktycznie, a jedynie w celu wsparcia leczenia. Zrobienie nalewki jest również bardziej wymagające niż przyrządzenie soku.
Odpowiedź z nami na pytanie Pralka otwierana od góry – tak czy nie? pod artykułem
Jak widzisz, czarna rzepa posiada wiele cennych właściwości. Po wyciąg z czarnej rzepy warto sięgnąć podczas choroby, a samo warzywo zaleca się wprowadzić do codziennej diety.