Dieta przed kolonoskopią — co warto wiedzieć? 

Badanie endoskopowe jelita grubego nazywamy kolonoskopią. Dzięki temu zabiegowi lekarz może ocenić wnętrze oraz stan jelita i rozpoznać ewentualne zmiany. 

Kolonoskopia to badanie inwazyjne, które polega na wziernikowaniu wnętrza dolnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą specjalnego urządzenia — endoskopu. Przed badaniem należy przestrzegać kilku zaleceń. Jak przygotować się do kolonoskopii? Zobacz, jaka dieta przed badaniem będzie odpowiednia!

Czy dieta przed kolonoskopią ma znaczenie?

Kolonoskopia ma za zadanie ocenić wnętrze dolnego odcinka układu pokarmowego. Lekarz podczas badania może stwierdzić czy na ścianach jelita występują nieprawidłowości. Kolonoskopia pozwala wykryć polipy, uchyłki czy krwawienia. To jedne z najczęściej spotykanych zmian błony śluzowej jelita, które może uwidocznić badanie endoskopowe. W trakcie badania lekarz może pobrać wycinek do badań histopatologicznych. Kolonoskopia jest bardzo ważnym badaniem przesiewowym, ponieważ pomaga wykryć raka jelita grubego. 

Jednak aby jelito było w pełni widoczne, przed badaniem należy zastosować się do zaleceń lekarskich. Resztki jedzenia i niestrawiony pokarm mogą zasłaniać istotne struktury anatomiczne. Nieodpowiednie przygotowanie do kolonoskopii pod względem dietetycznym może wpłynąć na wynik badania lub całkowicie je uniemożliwić. 

Przygotowanie do kolonoskopii — zalecenia

Kolonoskopia wymaga szczególnego przygotowania, aby umożliwić jak najlepszą widoczność kamerze endoskopu. W zależności od ośrodka, w którym zostanie wykonane badanie, zalecenia mogą nieznacznie się różnić. Najczęściej stosowanym zaleceniem jest dieta lekkostrawna Przygotowanie do badania należy rozpocząć już 7 dni wcześniej. Nie musi być to dieta rygorystyczna, ale na tydzień przed kolonoskopią warto wyeliminować ciężkostrawne posiłki. 

Tłuste dania zalegają w przewodzie pokarmowym i fermentują. Mogą utrudniać badanie przez osłabioną widoczność ścian jelita. To samo tyczy się pestek i ziaren, które potrafią nawet przez tydzień zalegać w jelitach. 

Czego unikać przed kolonoskopią?

Odpowiednia dieta przed kolonoskopią powinna być uboga w błonnik i tłuszcze, tak, by resztki nie zalegały w przewodzie pokarmowym.

Tydzień przed badaniem

najlepiej już rozpocząć przygotowania. Pierwszym krokiem może być ograniczenie produktów zbożowych takich jak pieczywo z ziarnami, oraz wykluczenie tłustego, czerwonego mięsa. Powinniśmy unikać również wzdymających, gazowanych napojów.

Na 3 dni przed badaniem zrezygnujmy

z produktów pestkowych. Odstawić powinniśmy szczególnie surowe warzywa i owoce, które zawierają drobne nasiona, takie jak winogrona, kiwi czy pomidory lub ogórki. W tym momencie powinna zostać wdrożona dieta ubogoresztkowa. W tym czasie wykluczamy także produkty z zawartością błonnika, np. ciemne pieczywo czy siemię lniane.

 2 dni przed kolonoskopią

 to czas, kiedy poważnie powinniśmy przygotować się do badania. Należy tutaj zastosować się do diety bezresztkowej. Zakłada ona spożywanie pokarmów lekkich, najlepiej półpłynnych, które nie będą obciążać układu pokarmowego.

Co jeść na diecie bezresztkowej?

Na ubogoresztkowej diecie przyjmujemy posiłki płynne i półpłynne. Dobrym wyborem będzie tutaj: 

  • kisiel 
  • kleik
  • ryż
  • makaron
  • bulion
  • chude mięso. 

Dzień przed kolonoskopią — o czym pamiętać?

Dzień przed badaniem endoskopowym nadal należy sięgać po dania półpłynne. Śniadanie można zjeść, jednak ubogie w błonnik pokarmowy. Od godzin popołudniowych stopniowo przechodząc na produkty całkowicie płynne, np. wypijając bulion w ramach pory obiadowej. 

Musimy pamiętać, aby dzień przed badaniem przyjąć leki przeczyszczające przepisane przez lekarza. Od momentu ich zażycia nie można już spożywać posiłków, dlatego najlepiej zostawić zażycie leków na godziny wieczorne. Leki popijamy dużą ilością niegazowanej wody. 

Co jeść przed kolonoskopią?

W dniu kolonoskopii nie przyjmujemy już żadnych posiłków. Na

cztery godziny przed badaniem

 musimy unikać także przyjmowania płynów. Jeśli badanie ma zostać wykonane w godzinach popołudniowych, rano możemy przyjąć kolejną dawkę środka przeczyszczającego. Pamiętajmy by leki były popijane wodą niegazowaną lub innym, neutralnym płynem. 

Na kolonoskopię należy zgłosić się z osobą towarzysząca. To badanie, po którym pacjent może czuć dyskomfort, a przez stosowaną lekką dietę — może być osłabiony.  

Dieta po kolonoskopii — zalecenia żywieniowe

Jeszcze przynajmniej przez kilka godzin po badaniu endoskopowym powinniśmy wstrzymać się z posiłkiem. Jelito będzie podrażnione, dlatego organizm może źle zareagować na przyjęty pokarm. Po upływie 2-3 godzin wciąż zaleca się jedzenie lekkostrawne minimum przez kilka kolejnych dni. Dzięki temu poprawi się perystaltyka jelit. 

Nie zapominajmy, żeby po badaniu endoskopowym przyjmować odpowiednie ilości płynów

. Najlepiej sprawdzi się woda lub domowy kompot. Nie należy pić niczego, co podrażnia układ trawienny, dlatego nie jest wskazana kawa ani mocna herbata. Zastosowanie się do powyższych zaleceń pomoże ograniczyć ewentualne dolegliwości po zabiegu, takie jak wzdęcia i gazy, więc łatwiej będzie nam wrócić do codziennych nawyków żywieniowych.

 

 

Kategorie: Żywienie