Najważniejsze informacje o więzadłach kolanowych i sposobach postępowania, gdy dojdzie do ich zerwania.
Jak leczyć zerwane więzadła w kolanie?
W kolanie znajdują się różne struktury, które w trakcie różnego typu czynności mogą ulec uszkodzeniu. Jednym z elementów jest więzadło kolanowe. Jego główną funkcją jest ograniczanie zakresu oraz kierunków ruchu kolana. Kiedy dojdzie do ich uszkodzenia, konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Więzadła – czym są i jakie są ich funkcje?
Więzadła to specjalny element znajdujący się w kolanie. Jest on zbudowany z tkanki łącznej i przyczepiony do kości. Warto zaznaczyć, że więzadła nie są zbyt elastyczne, ponieważ przede wszystkim mają one za zadanie wspierać stawy i utrzymać wszystkie kości we właściwym miejscu.
Z uwagi na swoją specyficzną budowę, są one podatne na wystąpienie różnego typu urazów takich jak naderwanie, zerwanie czy naciągnięcie.
Warto zaznaczyć, że w kolanie znajdują się więzadła krzyżowe przednie, które blokują za dużą ruchomość kości piszczelowej w przód w stosunku do kości udowej, a także więzadła krzyżowe tylne, które blokują nadmierną ruchliwość kości piszczelowej w tył w stosunku do kości udowej.
Dodatkowo można wyróżnić więzadło poboczne przyśrodkowe – piszczelowe, które jest najbardziej napięte, w pozycji wyprostu. Odpowiada ono za blokowanie zbyt dużej rotacji od strony zewnętrznej. Inną strukturą jest więzadło poboczne boczne – strzałkowe, które przede wszystkim ma za zadanie przeciwdziałanie szpotawości kości strzałkowej. W kolanie obecne jest także więzadło rzepki.
Rodzaje uszkodzeń więzadła kolanowego
Więzadła kolanowe to odpowiadają za właściwą motorykę kolana, pozwalają je ustabilizować i zablokować nadmierne rotacje. Dlatego w trakcie różnego typu czynności staw kolanowy jest bardzo obciążony, co często doprowadza do wystąpienia różnych urazów.
Najmniej poważnym uszkodzeniem jest naciągnięcie więzadła. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji jedyną konsekwencją jest mniejsza ruchomość tego stawu. Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy dojdzie do naderwania więzadła. Najcięższą formą urazu jest całkowite zerwanie więzadła. W takim przypadku konieczna jest interwencja lekarzy, a także odbycie pełnej rehabilitacji. Warto zaznaczyć, że najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego.
Jakie mogą być objawy zerwania więzadła?
O tym, że doszło do uszkodzenia więzadła kolanowego może świadczyć kilka podstawowych objawów. Przede wszystkim występuje charakterystyczny ból kolana, który nasila się jeszcze bardziej w trakcie różnych aktywności. Osoby, z uszkodzonym więzadłem mogą mieć także wrażenie, że kolano im ucieka. Zmniejszona jest też jego ruchomość.
Naturalnie jeśli dojdzie do naderwania więzadła objawy mogą być bardziej dokuczliwe i bolesne niż ma to miejsce przy jego naciągnięciu. Natomiast zerwanie więzadeł wywołuje niezwykle ostry ból, który często wiąże się z chrupotem i trzaskami. Dodatkowo występuje też obrzęk oraz znaczące zasinienie.
Zerwanie więzadła kolanowego – jak należy postępować
Kiedy dojdzie do zerwania więzadła rozwija się stan zapalny. Dlatego bardzo ważne jest szybkie i prawidłowe działanie. Najbardziej popularna jest metoda RICE. Składa się ona z kilku elementów:
- R – odpoczynek – osoba z zerwanym więzadłem powinna długo odpoczywać najlepiej w pozycji leżącej,
- I – chłodzenie – wykorzystując zimny kompres można skutecznie uśmierzyć ból, a także zmniejszyć opuchliznę,
- C – ucisk – uszkodzone kolano powinno być dokładnie i mocno owinięte bandażem lub innym materiałem, co sprawi, że ryzyko wysięku w stawie będzie mniejsze,
- E – kolano powinno się trzymać wyżej niż na poziomie klatki piersiowej, aby poprawić krążenie.
Oczywiście bardzo ważne jest także skorzystanie z pomocy lekarskiej.
Rehabilitacja po uszkodzeniu więzadła w kolanie – o czym pamiętać?
Kiedy dojdzie do naciągnięcia więzadła interwencja chirurgiczna nie jest konieczna. Zamiast niej sprawdzą się ćwiczenia izometryczne, dzięki którym można skutecznie przeciwdziałać zanikowi mięśni. Nie można też zapomnieć o treningu siłowym i wytrzymałościowym.
Sytuacja poważniejsza czyli naderwanie i zerwanie więzadła wymaga już trochę innego rodzaju działania. Przede wszystkim konieczne jest operacyjne zrekonstruowanie struktur. W niektórych przypadkach naderwania konieczne może się okazać jedynie zachowawcze leczenie przy wykorzystaniu specjalnego stabilizatora.
Rehabilitacja po przeprowadzeniu zabiegu ma na celu powrót do pełnej sprawności, redukcję bólu i poprawienie siły mięśniowej. Specjaliści wykorzystują m.in. ćwiczenia koncentryczne, kinezoterapię, czy specjalne zabiegi fizykalne. Ważne jest to, aby rehabilitacja rozpoczęła się jak najszybciej po wystąpieniu urazu. Już w pierwszym dniu po przejściu operacji można wprowadzać bierne ćwiczenia.
Uszkodzenie więzadeł kolanowych może się wiązać z wieloma poważnymi konsekwencjami. Aby im zapobiec po wystąpieniu urazu należy podjąć właściwą rehabilitację, mającą na celu powrót do dawnej sprawności.