Nasze posiłki składają się z szeregu produktów i potraw, które są prawdziwymi bombami kalorycznymi. Organizm człowieka przerabia tę nadmiarową kaloryczność na tłuszcz, przez co cierpimy na otyłość, chorobę cywilizacyjną naszych czasów. Sprawdź, które produkty spożywcze są najbardziej kaloryczne i zadbaj o swój i swoich najbliższych organizm, ograniczając je w diecie.

Tłuszcze, fast foody, gotowe dania obiadowe

Najwięcej kalorii dają nam tłuszcze i to nie oznacza, że są nie zdrowe, wręcz przeciwnie. Do wchłaniania wielu witamin i związków mineralnych są wręcz konieczne. Warto jednak wiedzieć, smarując grubo chleb majonezem, smażąc na smalcu, czy oleju, kotlet w grubej panierce, że w ten sposób dostarczamy naszemu organizmowi ogromną ilość kalorii.

 

Sztandarowym produktem są tutaj frytki, które smażone są na głębokim tłuszczu. Jedna porcja frytek około 100 gram, może dostarczyć do organizmu ponad 300 kcal. A przecież do frytek uwielbiamy dodać jeszcze pełnego cukru ketchupu, czy bardzo kalorycznego majonezu. Frytki z sosem to jeden z najbardziej kalorycznych, a jednocześnie ulubionych produktów typu fast-food.

 

Pokrewnym przysmakiem ziemniaczanym są chipsy. Trudno się oprzeć ich wspaniałym, różnorodnym smakom, ale chipsy ziemniaczane to prawdziwa bomba kaloryczna. Na dodatek je się je łatwo, szybko i w dużych ilościach. Tak samo szybko dostarczamy do naszego organizmu ponad 500 kcal. Jest to najbardziej tucząca nas przekąska, a potrafimy w ciągu dnia zjeść jej naprawdę dużo.

 

Niestety te najbardziej kaloryczne potrawy, czy produkty nie dostarczają do naszego organizmu witamin, błonnika, najczęściej są produktami silnie przetworzonymi, pozbawionymi kwasów tłuszczowych, pełnowartościowego białka, za to zawierającymi ogromne ilości tłuszczu. Dzienne zapotrzebowanie na energię szybko zostaje zaspokojone, natomiast organizm nie jest odżywiony. Są to produkty pełne tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, uważanych za bardzo szkodliwe tłuszcze dla naszego zdrowia.

 

Idąc dalej, do tej kategorii możemy zaliczyć również pizzę, która oblana jest często grubą warstwą tłustego, rozpuszczonego sera i spożywamy ją z dużą ilością ketchupu, majonezu. Należy pamiętać, że ketchup zawiera w sobie ogromne ilości cukru. Jeśli chodzi o kalorie, to 100 g. pizzy, to około 300 kcal, ale bardzo wiele zależy od wspomnianych dodatków. Pizza należy do jednych z ulubionych dań Polaków, dostarczając spore ilości cukrów prostych, tłuszczu i niewielkie ilości błonnika pokarmowego, witamin, mikro i makroelementów, czyli cennych wartości dla organizmu.

 

Wszelkiego rodzaju cheeseburgery, hamburgery, kebaby to kolejne bomby kaloryczne z rodziny fast-food, smażone często na głębokim oleju, zrobione na bazie mielonego mięsa, z dodatkami w postaci kalorycznych sosów. Częste ich spożywanie prowadzi do miażdżycy, chorób serca, udarów mózgu, czyli najczęstszych powodów zgonów w naszej części świata. Zestawy serwowane w popularnych sieciówkach zawierają sporo kalorii, przeciętna porcja może dostarcza organizmowi 850 lub nawet 900 kcal. Są na szczęście wersje wegetariańskie, kaloryczność potraw wegetariańskich, czy wegańskich jest zazwyczaj mniejsza.

 

Wśród popularnych potraw, które pozbędą Cię smukłej sylwetki są placki ziemniaczane, kotlet schabowy w grubej panierce, pierogi, spaghetti z dużą ilością sera, duże zapiekanki, pełne pustych kalorii i tłuszczów trans, serwowane w barach szybkiej obsługi. Dla większości tych dań 100g produktu to 330 kcal, a nawet 400 kcal, w zależności od dodatków, jakie zamówimy.

 

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym napojem, jaki wypijany jest do tych potraw, jest coca-cola, która dostarcza około 200 kcal w 500 ml. Wszelkie słodzone napoje, które wypijamy po tłustych potrawach, zwiększają ilość pochłanianych przez nas kilokalorii.

A to nie koniec, bo teraz pora na coś słodkiego.

Słodycze i przekąski

Jednym ze sztandarowych produktów w tej kategorii jest pączek. Ten najbardziej dietetyczny to 250 kcal, te najmniej to nawet 400 kcal. Jego bardzo duża kaloryczność wynika z dużej ilości tłuszczu, polewie cukrowej w postaci lukru i obecności dżemu w środku.

 

Pączek może jednak być pobity pod względem kaloryczności przez tort czekoladowy, który zapewni nam nawet 1500 kcal w jednej porcji lub wafelki bogate nie tylko w kalorie, ale również w tłuszcze nasycone. Dzieci często sięgają po batoniki z nadzieniem i dużą zawartością tłuszczy trans i wszelkiego rodzaju cukierki.

 

Jeśli są to produkty jedzone w sposób okazyjny, a my uprawiamy sport i odżywiamy się w sposób urozmaicony, dostarczając organizmowi witamin i mikroelementów, to jest to mniejsze zło. Jeśli produkty o dużej zawartości tłuszczu, cukru, są podstawą naszej diety, to sytuacja po latach staje się dramatyczna.

Nie wszystko, co kaloryczne jest złe

Pamiętajmy, że wiele produktów, które są kaloryczne, ma jednak bardzo dobry wpływ na nasz organizm i odżywia go. Dlatego jeśli chcemy dostarczyć sobie energii, a jednocześnie zadbać o własne zdrowie, dodajmy do naszego menu wysoko kaloryczne, zdrowe produkty i przekąski, bogate w błonnik, które możemy zjeść bez obaw. Należą do nich suszone owoce, masło orzechowe dobrej jakości, najlepiej zrobione przez nas samych. Łyżka masła orzechowego da nam ponad 100 kcal, ale jednocześnie wiele cennych substancji odżywczych i kilka g tłuszczu, zdrowego tłuszczu. Posmarujmy bagietkę awokado, nie dodawajmy do wszystkiego, co się da bitej śmietany z cukrem. Kaloryczny, nie zawsze znaczy niezdrowy, unikajmy tłuszczów nasyconych, szukajmy nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak na przykład w makreli, czy śledziu. To jest przepis na zdrowie i długie życie bez zawału, udaru. A jeśli już musimy zjeść niezdrowe kaloryczne jedzenie, to zadbajmy potem o ruch, bo ruch to zdrowie.

 

 

Kategorie: Żywienie