Według dostępnych analiz roczne spożycie alkoholu na mieszkańca Polski wynosi 11,7 litrów. Statystyki wskazują na niebezpieczną tendencję wzrostową spożywania alkoholu, która w znacznym stopniu prowadzi do uzależnienia przynoszącego negatywne skutki fizyczne i psychiczne. Czy odtruwanie alkoholowe pozwoli przywrócić równowagę organizmu? Dowiedzą się tego Państwo z dalszej części artykułu.

Znaczne ilości alkoholu przyswajanego przez organizm osoby nadużywającej jego spożycia prowadzi do szeregu negatywnych skutków ubocznych. W przypadku częstego, a nawet codziennego picia w dużych ilościach dochodzi do odkładania się resztek alkoholu w organizmie, który potrzebuje długiego czasu rekonwalescencji w wyniku zachodzących zmian metabolicznych. Toksyny zgromadzone w ciele dają nieprzyjemne objawy przez długi czas od decyzji o abstynencji. W wielu przypadkach koniecznym jest podjęcie się leczenia alkoholizmu, które na początku ma na celu całkowite odstawienie alkoholu oraz detoksykację organizmu. Celem oczyszczenia organizmu osoby uzależnionej stosuje się odtruwanie alkoholowe.

Odtruwanie alkoholowe – na czym polega

Proces jakim jest odtruwanie alkoholowe ma na celu oczyścić organizm z zalegających substancji. Kluczowym w zatruciu jest odpowiednia diagnostyka stanu pacjenta, tak aby metoda oczyszczenia organizmu z zalegających toksyn była dobrana wprost do jego potrzeb. Ważną w tym procesie jest reakcja organizmu, który w zależności od ilości spożycia organizmu może nabierać różnej siły. W zależności od stanu zdrowia oraz stopnia zatrucia, detoks poalkoholowy może być przeprowadzony w domu lub pod kontrolą lekarza, a niekiedy może nawet wymagać hospitalizacji. 

Odtruwanie alkoholu wiąże się z wyeliminowaniem szkodliwych produktów metabolizmu alkoholu z organizmu. Zachodzi na skutek przetoczenia płynów bogatych w leki oraz minerały. Celem detoksykacji jest uzupełnienie braków w gospodarce wodno-elektrolitowej, które powstały na skutek spożycia alkoholu. Częstym skutkiem picia jest niedobór glukozy, przez który odczuwalne jest uczucie osłabienia, któremu towarzyszy ból głowy oraz kac. Podczas odtruwania należy pamiętać, aby uzupełniać niedobór wody w organizmie. Działanie alkoholu blokuje działanie wazopresyny – hormonu zagęszczającego mocz, co przekłada się na częste wizyty w toalecie oraz znaczną utratę wody w organizmie. Pomocną w przywróceniu odpowiedniej gospodarki również tej hormonalnej jest glukoza.

Częstą praktyką stosowaną w detoksie alkoholowym jest wstępne badanie krwi, pomagające zdiagnozować stan pacjenta. W przypadku minimalizacji skutków zatruć alkoholowych zazwyczaj stosuje się roztwór soli fizjologicznej w postaci kroplówki, która ma na celu nie tylko nawodnić organizm ale również uzupełnić gospodarkę elektrolitową organizmu dostarczając mu niezbędnych substancji m.in. potas, magnez oraz witaminę B1.

 

Na czym polega odtruwanie alkoholowe na domowe sposoby?

Przypadki zatruć organizmu alkoholem etylowym można zwalczać domowymi sposobami. Dotyczy to wyłącznie przypadków, gdy dominującymi objawami są ból głowy, nudności czy wymioty. Zatem odtrucie alkoholowe można przeprowadzać w domu wyłącznie w przypadkach delikatnego zatrucia.

Dominującymi sposobami pomagającymi złagodzić negatywne skutki picia jest uzupełnienie glukozy, zapewnienie odpowiedniej ilości snu oraz spożywanej wody. Należy zadbać o odpowiednią ilość przyswajanych elektrolitów, wysokim uznaniem w tym przypadku cieszą się napoje izotoniczne.

Domowe sposoby są szczególnie polecane osobom, które nie borykają się z nałogiem a odczuwalne skutki są wynikiem sporadycznego picia alkoholu. W przypadku przerwania ciągu alkoholowego przez alkoholika, koniecznym jest poddanie się odpowiedniej opiece lekarskiej.

Wizyty domowe oraz odpowiednie nawodnienie organizmu

Detoks alkoholowy w domu może okazać się ciężkim wyzwaniem dla osób zmagających się ze skutkami spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, których organizm daje niepokojące sygnały. Spożywanie alkoholu prowadzi do powstania szeregu negatywnych skutków, które nasilają się wraz z ilością wypitego alkoholu. Odtrucie organizmu domowymi sposobami polega na usunięciu pochodzących z alkoholu substancji z krwiobiegu. Zazwyczaj taki zabieg trwa jeden lub dwa dni,

Co w przypadku, gdy organizm daje oznaki przez dłuższy czas mimo, że alkohol spożywany był tylko sporadycznie. W takim przypadku zalecane jest wzmożone nawodnienie organizmu, a czasem nawet wizyty domowe. Może się okazać, że spożywany alkohol (w szczególności z nieznanego źródła) zawierał śladowe ilości szkodliwych substancji, powodujących silną reakcję obronną organizmu, wtedy dalsze leczenie może okazać się kluczowym do poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Odtruwanie alkoholowe pomaga przywrócić równowagę organizmu

Każdy nałóg alkoholowy i skutki wynikające z jego zwalczania, w tym zespół abstynencyjny występujący w skutek odstawienia alkoholu należy rozpatrywać jako przypadek medyczny, mogący wymagać kontroli lekarskiej, a nawet hospitalizacji. Podjęcie się wyjścia z nałogu jest trudnym procesem, podczas którego na początku organizm domaga się konkretnej substancji. Nagłe odstawienie alkoholu powoduje, że organizm reaguje dość gwałtownie. Proces odtruwania organizmu po alkoholu w przypadku osób uzależnionych polega na całkowitym usunięciu alkoholu oraz jego produktów metabolizmu z krwiobiegu.

Objawy zespołu abstynencyjnego mogą być bardzo niepokojące, więc niezbędnym jest współpraca z lekarzem stale monitorującym ogólny stan zdrowia pacjenta. Skuteczny detoks w walce z nałogiem to podstawa. Odtrucie alkoholowe pozwala na rozpoczęcie nowego, wolnego od uzależnienia życia. Konieczna do tego jest jednak całkowita rezygnacja z alkoholu.

Pozostałości szkodliwych substancji są zazwyczaj wypłukiwane przez dożylny proces. Wątroba jest organem szczególnie narażonym w przypadku alkoholizmu, dlatego ważną w procesie detoksykacji jest odpowiednia suplementacja pomagająca wzmocnić organizm oraz przywrócić poprawną pracę narządów.

Jak długo trwa odtruwanie alkoholowe?

W przypadku sporadycznego spożycia alkoholu detoks nie trwa zazwyczaj od jednego do trzech dni. Po tym czasie organizm powinien być w pełni zregenerowany. Inaczej wygląda to w przypadku osób uzależnionych, które spożywały alkohol w wielu ilościach w długim czasie. Taki proces detoksykacji może potrwać nawet do dziesięciu dni. Koniecznym jest zatem usunięcie wszystkich złogów zalegających w organizmie oraz przywrócenie jego prawidłowej gospodarki wodnej i elektrolitowej.

Pacjenci walczący z nałogiem wymagają również specjalnych programów rehabilitacji. Trwają one zazwyczaj od 30 do 45 dni, jednak w wyjątkowo ciężkich przypadkach widełki czasowe mieszczą się w zakresie od 60 do 90 dni. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością pobytu w ośrodku leczenia choroby alkoholowej. 

Jakie skutki i objawy zespołu abstynencyjnego wywołuje w organizmie osoby uzależnionej odtruwanie alkoholowe?

Osoby uzależnione niepotrafiące same zwalczyć nałogu mogą podczas detoksu borykać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Należy zaznaczyć, że detoks wiąże się z całkowitym oczyszczeniem organizmu z substancji, do których zdążył już przywyknąć. Powoduje to szereg reakcji obronnych, których celem jest przywrócenie błędnie interpretowanej przez organizm równowagi. Po całkowitym odtruciu objawy ustają i dzięki homeostazie procesów metabolicznych pacjent czuje poprawę stanu fizycznego. Natomiast mogą pojawić się problemy na podłożu psychicznym, dlatego tak ważna jest rehabilitacja po zakończeniu ciągu alkoholowego.

Najczęściej występującymi reakcjami organizmu na detoks alkoholowy są:

  • rozdrażnienie,
  • problemy ze snem,
  • drgawki,
  • wymioty,
  • stany lękowe,
  • bóle mięśni.

Reakcje nasilają się wraz z długością trwania ciągu alkoholowego.

Przerwanie ciągu alkoholowego – czy odtruwanie alkoholowe jest metodą leczenia alkoholizmu?

Samo odtruwanie alkoholowe nie jest metodą leczenia alkoholizmu. Alkoholizm ma swoje podłoże w przyzwyczajeniach i psychicznych uwarunkowaniach spowodowanych częstym spożyciem alkoholu. Nie jest możliwym wyleczenie alkoholizmu bez wcześniejszego oczyszczenia organizmu. Detoks alkoholowy pomaga w walce z uzależnieniem sprawiając, że organizm zyska równowagę metaboliczną co w znacznym stopniu pomoże z odsunięciem myśli kierujących do spożycia alkoholu. Leczenie jest jednak procesem długotrwałym, wymagającym zaangażowania i ciężkiej pracy po stronie pacjenta. Często pacjentom oferowane są grupy wsparcia pomagające w wyjściu z nałogu. 

Przeprowadzenie odtruć jest częstą praktyką nabierającą popularności z roku na rok. Detoks alkoholowy pomaga w osiągnięciu prawidłowych procesów metabolizmu oraz przewodzenia w orgazmie. Podczas zmagania się ze szkodliwym wpływem alkoholu, należy uzupełniać wypłukane z organizmu elektrolity, których niedobór może prowadzić do zaburzeń działania sieci neuronowej. Dlatego tak ważna jest suplementacja w potas.

W wielu przypadkach odtruć koniecznym jest, aby pacjent poddany został hospitalizacji. Pomaga to załagodzić negatywne skutki wywoływane przez alkohol w organizmie. Dodatkowo występujący zespół abstynencyjny, jest kolejnym czynnikiem wpływającym na konieczność nadzoru lekarza. W przypadku delikatnych objawów zatrucia takich jak ból głowy, odtrucie może przebiegać bezpiecznie w warunkach domowych.

 

 

Kategorie: Zdrowie