Osoby, które lubią jeść ostre potrawy, doskonale zdają sobie sprawę, jakich efektów mogą się spodziewać. Jednak mimo to nie rezygnują z dodawania z wyrazistych przypraw do każdego posiłku. Jak się okazuje, solidnie doprawione dania mogą mieć korzystny wpływ na nasz organizm. Dlaczego warto jeść pikantną żywność? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!
Papryczka chili, pieprz kajeński, imbir i czosnek to tylko nieliczne z przypraw, które mogą sprawić, że ludzki język zaczyna płonąć. Dla wielu z nas jedzenie potraw z ich dodatkiem jest sporym wyzwaniem, ale inni nie mogą wyobrazić sobie bez nich życia. Dlaczego warto jeść pikantne potrawy?
Pikantne przyprawy – doznania smakowe
Dotychczas wśród większej części społeczeństwa krążyło przekonanie, że osoby, które dodają ostre przyprawy do posiłków, chcą się wykazać odwagą i podjęciem wyzwania, ale prawda okazała się zupełnie inna. Obficie doprawione posiłki dla wielu z nas po prostu są sposobem na zadowolenie wymagających receptorów smakowych. Bez dodatku licznych przypraw ich dania wydają się niewyraźne, pozbawione smaku. Jednak nie można zaprzeczyć, że obfita ilość curry, papryczki chili, czy imbiru sprawia, że nasz organizm reaguje obronnie. Napływające do oczu łzy, uczucie palenia w ustach, katar, zaczerwieniona skóra, czy pocenie się to objawy, które zna każdy amator pikantnego jedzenia. Na szczęście można je szybko złagodzić, wypijając szklankę mleka lub piwa. Co ciekawe, w takiej sytuacji nawet znaczna ilość wody nam nie pomoże, a jedynie może przyczyniać się do nasilenia symptomów, a za wszystko odpowiedzialny jest nasz mózg! Pikantne dania to dla niego sygnał ostrzegawczy mówiący o tym, że czas nieco ochłodzić organizm. Z drugiej strony wydzielana jest dopamina i endorfiny, które odpowiedzialne są za poprawę nastroju oraz łagodzenie bólu.
Dlaczego warto jeść ostre przyprawy?
Czy ostre jedzenie jest zdrowe? Okazuje się, że jak najbardziej tak. W pierwszej kolejności warto bliżej przyjrzeć się sławnej papryczce chili. W swoim składzie zawiera bowiem kapsaicynę, czyli organiczny związek chemiczny, który wykazuje się działaniem przeciwzapalnym i jest antyutleniaczem. Ma dobry wpływ na zdrowie, ponieważ pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, glukozy oraz przyśpiesz metabolizm. Ostrość papryczki pozwala określić, ile zawiera kapsaicyny. Im mocniejsze wrażenia po jej zjedzeniu będą odczuwane, tym lepiej. Związek wykorzystywany jest do produkcji niektórych medykamentów np. maści, kremów i plastrów o działaniu przeciwbólowym oraz pomadek do ust powodując lepsze ukrwienie i zwiększoną objętość. Kapsaicyna wspomaga również odchudzanie, przyspieszając spalanie tłuszczu oraz zmniejszając łaknienie. Z kolei czosnek, który także należy do ostrych przypraw, jest stosowany w leczeniu przeziębień, stanowi doskonałe źródło witamin i minerałów i działa przeciwzapalnie. Natomiast kurkuma przeciwnowotworowo i antyoksydacyjnie. Zresztą tak samo jak chrzan, który dodatkowo dostarcza do organizmu witamin z grupy B i C. Warto jednak pamiętać, że ostre przyprawy korzyści zdrowotne dają najczęściej, kiedy są spożywane w postaci naturalnej.
Kiedy lepiej unikać pikantnego jedzenia?
Pikantne przyprawy podobnie jak inne składniki potraw mogą być szkodliwe dla człowieka. Zwłaszcza, jeśli spożywane są w nadmiarze. I chociaż wrażliwość każdej osoby jest inna, to zawsze należy zachować umiar w jedzeniu ostrych dań. Poza tym mogą pojawić się objawy świadczące o tym, że spożycie ich nam nie służy np. bóle brzucha, zgaga, wzdęcia, czy nawet duszności. W takim przypadku z całą pewnością powinno się z nich zrezygnować. Unikać ostrych potraw także osoby, które zmagają się z refluksem, problemami z układem pokarmowym lub wrzodami żołądka. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby kobiety w ciąży od czasu do czasu zjadły posiłek z dodatkiem większej ilości ostrej papryki, imbiru, czy kurkumy. Chyba że po ich spożyciu odczuwają nieprzyjemne skutki, to lepiej nieco złagodzić dietę. Przed jedzeniem zbyt dużej ilości pikantnych dań powinny się wstrzymać kobiety karmiące, ponieważ mogą one zmieniać smak mleka. Jednak odrobina na pewno nie zaszkodzi.
Osoby lubiące ostre jedzenie mogą cieszyć się lepszym zdrowiem i żyć dłużej!
Omawiana wyżej kapsaicyna to związek, który znajduje się nie tylko w papryczce chili, ale również w wielu innych przyprawach. Substancja ta wpływa na nasze zdrowie i zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze lub choroby serca. Wynika to z faktu, że kapsaicyna odpowiedzialna jest za rozszerzanie naczyń krwionośnych, co skutkuje obniżeniem poziomu ciśnienia krwi. Badania wykazały, że osoby lubiące pikantne jedzenie cieszą się lepszym zdrowiem i żyją dłużej. Głównie przez wzgląd na szeroki zakres właściwości prozdrowotnych. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na ostrą dietę, która wiąże się z receptorami bólu. Znając możliwości swojego organizmu, nie warto na siłę przekonywać się do jej stosowania. Zwłaszcza, że organizm zbyt szybko nie przystosuje się do intensywnego smaku i mogą wystąpić bolesne objawy.