Zima zbliża się wielkimi krokami, a Twoja skóra zaczyna pękać? To dość powszechny problem, z którym mierzył się niemalże każdy z nas. Przyczyn suchości skóry może być wiele. Ważne jest, by je wyeliminować i wprowadzić nawyki, które pozwolą przywrócić skórze blask i odpowiednie nawilżenie. Poznaj skuteczne sposoby na suchą i podrażnioną skórę dłoni!
Skąd bierze się pękająca skóra na dłoniach?
Pękająca skóra na palcach i dłoniach może mieć wiele przyczyn. Najczęściej objaw ten zauważany jest w okresie jesienno-zimowym, gdy dłonie są narażone na szkodliwe działanie niskich temperatur. Wystawiając je na zewnątrz, zwłaszcza w mróz i wiatr – można spodziewać się pęknięć, szorstkości i drobnych ran. Charakterystycznym objawem jest również pieczenie.
Inne przyczyny pękającej skóry na dłoniach to również kosmetyki. Stosowanie silnych, ścierających produktów również może być źródłem takich objawów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku detergentów do sprzątania domu. Wiele z nich wykazuje nie tylko działanie bakteriobójcze, ale również drażniące i parzące. Z tego względu podczas wszelkich prac domowych zaleca się stosować rękawiczki ochronne, które zabezpieczą skórę.
Problem pękającej skóry może dotyczyć również niezdrowego stylu życia. Mowa tu przede wszystkim o:
- nieprawidłowej diecie, ubogiej w witaminy i minerały,
- częstym sięganiu po alkohol,
- paleniu papierosów,
- częstym korzystaniu ze solarium,
- przyjmowaniu niektórych leków.
Na kondycję skóry w niewielkim stopniu wpływ mają również predyspozycje genetyczne.
Sposoby na pękającą skórę
Pękający naskórek i sucha skóra dłoni – choć jest to powszechny i uciążliwy problem, można łatwo sobie z nim poradzić. Kiedy objawy już się pojawią, najskuteczniejsze okażą się odpowiednie kosmetyki. Na co dzień warto jednak zadbać również o profilaktykę, dzięki której problem ten nie będzie powracać.
Pielęgnacja skóry suchej i popękanej
Nawilżające kosmetyki powinny być podstawą codziennej pielęgnacji skóry, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Na co dzień, pozwolą zachować dłonie w dobrej kondycji, z kolei gdy z jakiegoś powodu staną się suche i podrażnione – pozwolą szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Dłonie warto smarować kremem kilka razy dziennie. Pożądane składniki w takich kosmetykach to m.in. parafina, witamina E, witaminy z grupy B, kwas hialuronowy, kolagen, mocznik, czy elastyna. Nawilżą skórę i zapobiegną utracie wody.
Kosmetykami, które mogą uzupełnić pielęgnację dłoni, są m.in. maseczki, sera, czy odżywki. Pomocny może okazać się również krem z filtrem, który zabezpieczy skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Wśród domowych, polecanych zabiegów wymienia się m.in. kąpiel dłoni w ciepłej wodzie, odrobiną oleju lub siemieniem lnianym. Regeneruje zniszczone i wysuszone dłonie. Nawilżające kompresy w zaciszu domowym również przyniosą satysfakcjonujące efekty.
Dieta
Zdrowa i zbilansowana dieta korzystnie wpływa na kondycję skóry – również skóry na dłoniach. Pozwala utrzymać ją w dobrym stanie i zapobiec ewentualnym, przykrym objawom.
Dla skóry szczególne znaczenie będą mieć:
- ryby, w tym śledzie, pstrągi, łososie, makrele, tuńczyki,
- zielona herbata,
- owoce leśne,
- kurkuma,
- płatki owsiane,
- kalafior,
- brokuł,
- orzechy,
- pomidory,
- natka pietruszki,
- marchew,
- drożdże,
- produkty pełnoziarniste.
Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie. Codziennie należy spożywać minimum 2 litry wody. Odwodnienie zwiększa szanse na przesuszenie i podrażnienie skóry rąk.
Odpowiednie nawyki
Aby nie doprowadzać do suchości i podrażnień skóry rąk, należy również je odpowiednio traktować. Szczególne znaczenie ma stosowanie rękawiczek podczas przebywania na zewnątrz, zwłaszcza w zimowe dni. Należy również stosować rękawiczki ochronne podczas sprzątania domu przy zastosowaniu detergentów.
Należy również dbać o dłonie w pracy, jeśli oczywiście istnieje ryzyko podrażnienia lub wysuszenia rąk. Należy nosić rękawiczki np. przy przenoszeniu palet, gotowaniu, czy przy wszelkich pracach ziemnych.
Co więcej, nie należy również trzeć skóry np. po umyciu dłoni. Zaleca się delikatne ich wycieranie. Tutaj kluczowe znaczenie ma również mydło stosowane do mycia dłoni. Jeśli regularnie zauważasz podrażnienia, być może jest to znak, że należy zmienić produkt?
Popękana skóra a choroby
Tendencje skóry do pękania mogą również świadczyć o chorobie. Przykładem może być atopowe zapalenie skóry (AZS). Jest to przewlekłe i nawrotowe schorzenie, powodujące suchość, podrażnienie, czerwone plamy i grudki.
Suchość skóry, jak i charakterystyczne zmiany – powoduje również łuszczyca. W tym przypadku często pojawia się również krwawienie skóry i silny ból. Zmiany są spowodowane zaburzeniem procesu regeneracji naskórka.
Kiedy skóra staje się sucha i zaczyna pękać, może to także świadczyć o niedoborach witaminowych lub problemach z hormonami. Tego typu objawy zauważa się w szczególności w przebiegu niedoczynności tarczycy. Skóra jest sucha, matowa i łuszczy się.
Żadna z tych dolegliwości nie powinna być bagatelizowana. Jeśli dbasz o skórę, a mimo to, pozostaje podrażniona i sucha – skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.