Trądzik jest problemem, który dotyka sporej części populacji. Niestety walcząc z nim, wiele osób popełnia błędy, które tylko zaostrzają problem. Jak skutecznie pozbyć się trądziku?
Pielęgnacja twarzy przy trądziku – sposoby na uciążliwy pryszcz i nadmiar sebum
Zanieczyszczenia, stany zapalne i nadmierne wydzielanie sebum potrafią skutecznie popsuć humor i negatywnie wpłynąć na samoocenę. Niestety osoby dotknięte problemem popełniają wiele błędów podczas dbania o cerę. Widząc, jak na twarzy pojawia się kolejna krosta, desperacko chcemy się jej pozbyć, najlepiej wysuszając. W ten sam sposób większość właścicieli trądzikowej cery chce również zniwelować nadmiar sebum. Dlaczego takie sposoby nie działają?
Czym jest trądzik? Pogorszenie stanu skóry może pojawić się nie tylko w okresie dojrzewania
Większość kosmetyków działających punktowo, które mają na celu sprawić, że pryszcz zostanie wygaszony, jest przeznaczona do krostek z ropnym czubkiem. Stosowanie tego typu preparatów na podskórne grudki nie tylko nie rozwiąże problemu, ale też może nadmiernie przesuszyć oraz podrażniać naskórek. Taka pielęgnacja twarzy przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Trądzik, zamiast zniknąć jedynie się nasili, ponieważ podrażniona i przesuszona skóra, broniąc się będzie produkować jeszcze więcej sebum. Osoby zmagające się z trądzikiem powinny pamiętać też, że problem ten dotyczy nie tylko osób w okresie dojrzewania.
Krem nawilżający i krem z filtrem – ważne elementy pielęgnacji cery trądzikowej
Kolejnym, popularnym błędem w przypadku cery ze skłonnością do trądziku jest rezygnacja z nawilżenia. Najczęściej błąd ten pojawia się u posiadaczy cery tłustej ze skłonnością do zmian trądzikowych. Krem nawilżający i krem z filtrem SPF to obowiązkowy element pielęgnacji. Kosmetyki, zawierające silne substancje aktywne, takie jak kwas salicylowy muszą być domykane nawilżeniem. Przy pielęgnacji cery problematycznej nie wolno pomijać kremu, ponieważ wysuszona skóra będzie reagować jeszcze większą ilością sebum, co z kolei może prowadzić do zatkania porów. Zakłócona praca gruczołów powoduje jeszcze większą ilość wyprysków, a dodatkowo pojawić się też mogą zaskórniki.
Krem SPF – pielęgnacja uzupełniająca
Krem z SPF na dzień jest również bardzo ważny, jeśli chodzi o pielęgnację przy trądziku. Pielęgnacja poranna każdorazowo powinna zostać domknięta SPF – em, niezależnie od stanu skóry. Filtry chronią przed przedwczesnym starzeniem, pojawianiem się zmarszczek oraz przebarwień. O SPF należy pamiętać w szczególności wtedy, gdy sięgamy po kosmetyki zawierające kwasy, witaminę C lub retinol. Wszystkie wymienione substancje aktywne powinny stanowić pielęgnację uzupełniającą dla osób z trądzikiem, jednak podczas korzystania z nich konieczna jest ochrona przed fotostarzeniem i powstawaniem zmian skórnych.
Poranna pielęgnacja skóry przy trądziku – jak powinna wyglądać?
Osoby zmagające się z trądzikiem bardzo często skupiają się wyłącznie na wieczornych etapach pielęgnacji, zapominając o tym, że poranna pielęgnacja również może przyczynić się do poprawy stanu naszej skóry. Warto zacząć dzień od zaopiekowania się swoją cerą, o czym należy pamiętać? Przede wszystkim bardzo ważna jest tonizacja. Kosmetyki normalizujące ph skóry powinny znaleźć się w łazience każdego właściciela skóry tłustej ze skłonnością do wyprysków. Warto wypróbować toniki lub hydrolaty z dodatkiem oczaru wirginijskiego.
Pielęgnacja poranna w przypadku cery trądzikowej – oczyszczanie a ilość sebum
Żel do mycia twarzy powinien być stosowany nie tylko na zakończenia dnia, ale również na jego rozpoczęcie. Podczas snu pocimy się, a pot w połączeniu z resztkami kosmetyków użytych do pielęgnacji wieczornej, drobinkami kurzu oraz innymi zanieczyszczeniami może stworzyć warstwę, która doprowadzi do zatkania ujścia gruczołów łojowych. Brak ujścia łoju skutkuje natychmiastowym wysypem ropnych krostek. Właśnie dlatego dokładnie oczyszczać twarz należy nie tylko wieczorem, ale też rano. Po umyciu twarzy w skórę wklepać należy tonik. Kolejnym etapem w przypadku skóry trądzikowej powinien być krem o lekkiej konsystencji oraz krem z SPF.
Pielęgnacja wieczorna krok po kroku
Wieczorny rytuał pielęgnacyjny powinien być bardziej złożony. W ciągu dnia na twarzy pojawiają się zanieczyszczenia i bakterie odpowiedzialne za powstawanie nowych wyprysków. Przed snem cera wymaga dokładnego umycia. Warto wypróbować żele, pianki lub mleczka przeznaczone dla osób z trądzikiem, lub dla każdego rodzaju skóry. Do pielęgnacji skóry z trądzikiem dobrze też włączyć także łagodne kosmetyki. Stosowanie wyłącznie produktów zawierających silne składniki aktywne, przy codziennej pielęgnacji w przypadku cery z trądzikiem może spowodować nasilenie problemu i dodatkowo powstawanie zaskórników. Osoby zmagające się z problemami cery, powinny rodzaj pielęgnacji dobierać do indywidualnych potrzeb.
Pielęgnacja skóry trądzikowej to nie tylko oczyszczanie i tonizacja – peeling jest równie ważny!
Pozbywanie się martwego naskórka w pielęgnacji twarzy i ciała jest równie ważne, jak oczyszczanie. Peeling błyskawicznie usuwa martwe komórki, co prowadzi do poprawy stanu cery oraz do zlikwidowania większości zaskórników zamkniętych. Również skóra z trądzikiem różowatym powinna być złuszczana. Sprawdzić warto szczególnie peeling enzymatyczny, który często też wpływa na regulację pracę gruczołów łojowych.
Krosty i zaskórniki znikną, jeśli będziesz regularnie złuszczać naskórek!
Antybakteryjny peeling to kosmetyk, na który warto postawić. Produkt ten występuje w różnych odmianach. Popularne są szczególnie kosmetyki z dodatkiem węgla aktywnego. Łagodne rozpuszczenie martwego naskórka pomaga uporać się z większością problemów