Świąd skóry głowy to objaw, który dotknął niemalże każdego. Problem może pojawić się jednak w sytuacji, w której utrzymuje się przez kilka dni. Zastanawiasz się, jak pozbyć się świądu i o czym może świadczyć? W artykule znajdziesz skuteczne sposoby, a także działania, które warto podejmować celem profilaktyki!
Swędząca skóra głowy – najczęstsze przyczyny
Świąd skóry głowy to dość powszechna dolegliwość i wcale nie musi wskazywać na poważną chorobę. Często jego przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i nawyki, a dokładniej:
- nieodpowiedni szampon, np. zbyt mocny dla skóry,
- niedokładne spłukiwanie szamponu ze skóry,
- mycie skóry głowy w zbyt gorącej wodzie,
- suszenie skóry głowy zbyt gorącym powietrzem,
- stosowanie na skórę głowy produktów, które nie są do niej przeznaczone, np. odżywek i masek,
- stosowanie agresywnych zabiegów fryzjerskich, np. farbowania, rozjaśniania, czy coraz rzadziej stosowanej trwałej ondulacji,
- zalegające sebum na skórze głowy, np. przez zbyt rzadkie mycie.
Bardzo często przyczyną swędzenia jest również łupież. Ten objaw z kolei może być przyczyną alergii na kosmetyk, jak i niedokładnego mycia skóry. Łupież bywa także objawem niektórych chorób, np. egzemy, czy łuszczycy.
Świąd skóry głowy – choroby, o których może świadczyć
Zdarza się, że świąd jest objawem schorzenia. Wówczas najczęściej towarzyszy mu również zaczerwienienie, podrażnienie skóry, a rzadziej także łupież, czy wypadanie włosów. Wśród najczęstszych chorób objawiających się w ten sposób, wymienia się:
- grzybicę skóry głowy, której często towarzyszy wypadanie włosów i łuszczenie się naskórka,
- łuszczycę, która najczęściej atakuje kilka obszarów ciała, np. stopy, plecy, kolana, czy łokcie,
- atopowe zapalenie skóry (AZS), należące do przewlekłych alergicznych chorób,
- wszawicę, która jest chorobą pasożytniczą,
- choroby neurologiczne oraz te na tle psychicznym,
- zapalenie mieszków włosowych, związane także z ropą i bólem,
- łysienie bliznowaciejące, które jest rzadkim zjawiskiem,
- łojotokowe zapalenie skóry, pojawiające się na skutek stanu zapalnego,
- niedoczynność tarczycy.
Gdy skóra głowy swędzi, warto również upewnić się, że nie jest to spowodowane niedoborami. Świąd to objaw, który może być powiązany z niedoborem witamin z grupy B, w tym przede wszystkim B2, B5, B6 i B7. Odpowiadają za stan skóry, jak i jej regenerację.
Jak dbać o skórę przy swędzeniu?
Pielęgnacja skóry głowy to tak naprawdę podstawa. Jeśli od jakiegoś czasu towarzyszy Ci uporczywy świąd, dobrym rozwiązaniem okaże się wizyta u trychologa. Pozwoli dowiedzieć się, jaka jest przyczyna nieprzyjemnych objawów.
Do codziennej pielęgnacji warto z kolei wprowadzić odpowiedni szampon – najlepiej nawilżający i łagodzący. Należy także pamiętać o odpowiednim myciu głowy. Chodzi tutaj głównie o dokładne wmasowanie produktu, jak i jego precyzyjne spłukanie. Pozostały na głowie szampon często powoduje świąd.
Skuteczny w walce ze świądem może okazać się również szampon przeciwłupieżowy, a także odpowiednia wcierka do skóry głowy i włosów. Warto zwrócić uwagę na jej skład i działanie.
Jeśli swędzeniu towarzyszy również przesuszona skóra, należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, poprzez stosowanie delikatnego szamponu, a także wcierki nawilżającej. Z kolei podrażnienie skóry głowy wymaga stosowania delikatnych preparatów.
Zdarza się, że swędząca skóra głowy i krostki pojawiają się w wyniku zbyt rzadkiego mycia skóry głowy i gromadzenia nadmiernej ilości bakterii. Skórę i włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Pojawiający się łój jest jasną oznaką, że to czas na mycie włosów i skóry głowy. Należy przy tym pamiętać, że każdy ma nieco inne potrzeby – niektórzy myją głowę codziennie, inni jedynie raz na 3-4 dni. Warto obserwować swój organizm.
Domowe sposoby na swędzenie głowy
Na uporczywe swędzenie skóry głowy pomogą także domowe sposoby. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody, warto jednak wypróbować ją na niewielkim fragmencie skóry w okolicach głowy. Będziesz mieć wówczas pewność, że dane produkty w żaden sposób Ci nie zaszkodzą.
Jedna z najpopularniejszych metod wykorzystuje ocet jabłkowy. Jest on często wykorzystywany w pielęgnacji włosów. Możesz zażyć kąpieli z dodatkiem octu i moczyć w niej włosy lub wykonywać okłady na pożądanych obszarach skóry.
Wymieniając domowe sposoby, warto również wspomnieć o ziołach. W przypadku swędzącej skóry, najleipej sprawdzi się mięta lub eukaliptus. Te składniki są mile widziane w kosmetykach, jednak pomocne mogą okazać się także okłady z naparów ziół lub olejki.
Aloes to kolejna propozycja. Jest to roślina o właściwościach głęboko nawilżających, zatem można nakładać jej miąższ na skórę głowy. Podobnie jest z masłem shea, które stanowi źródło witaminy A i E, nawilża, a także odżywia. Składniki te znajdziesz w niektórych kosmetykach.
Jeśli objawy te są naprawdę uciążliwe lub długo się utrzymują, nie zastanawiaj się. Wybierz się do trychologa, który przeprowadzi odpowiednie badania. Żadnych objawów nie należy lekceważyć!