Świąd skóry głowy to objaw, który dotknął niemalże każdego. Problem może pojawić się jednak w sytuacji, w której utrzymuje się przez kilka dni. Zastanawiasz się, jak pozbyć się świądu i o czym może świadczyć? W artykule znajdziesz skuteczne sposoby, a także działania, które warto podejmować celem profilaktyki!

Swędząca skóra głowy – najczęstsze przyczyny

Świąd skóry głowy to dość powszechna dolegliwość i wcale nie musi wskazywać na poważną chorobę. Często jego przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i nawyki, a dokładniej:

 • nieodpowiedni szampon, np. zbyt mocny dla skóry,
 • niedokładne spłukiwanie szamponu ze skóry,
 • mycie skóry głowy w zbyt gorącej wodzie,
 • suszenie skóry głowy zbyt gorącym powietrzem,
 • stosowanie na skórę głowy produktów, które nie są do niej przeznaczone, np. odżywek i masek,
 • stosowanie agresywnych zabiegów fryzjerskich, np. farbowania, rozjaśniania, czy coraz rzadziej stosowanej trwałej ondulacji,
 • zalegające sebum na skórze głowy, np. przez zbyt rzadkie mycie.

Bardzo często przyczyną swędzenia jest również łupież. Ten objaw z kolei może być przyczyną alergii na kosmetyk, jak i niedokładnego mycia skóry. Łupież bywa także objawem niektórych chorób, np. egzemy, czy łuszczycy.

Świąd skóry głowy – choroby, o których może świadczyć

Zdarza się, że świąd jest objawem schorzenia. Wówczas najczęściej towarzyszy mu również zaczerwienienie, podrażnienie skóry, a rzadziej także łupież, czy wypadanie włosów. Wśród najczęstszych chorób objawiających się w ten sposób, wymienia się:

 • grzybicę skóry głowy, której często towarzyszy wypadanie włosów i łuszczenie się naskórka,
 • łuszczycę, która najczęściej atakuje kilka obszarów ciała, np. stopy, plecy, kolana, czy łokcie,
 • atopowe zapalenie skóry (AZS), należące do przewlekłych alergicznych chorób,
 • wszawicę, która jest chorobą pasożytniczą,
 • choroby neurologiczne oraz te na tle psychicznym,
 • zapalenie mieszków włosowych, związane także z ropą i bólem,
 • łysienie bliznowaciejące, które jest rzadkim zjawiskiem,
 • łojotokowe zapalenie skóry, pojawiające się na skutek stanu zapalnego,
 • niedoczynność tarczycy.

Gdy skóra głowy swędzi, warto również upewnić się, że nie jest to spowodowane niedoborami. Świąd to objaw, który może być powiązany z niedoborem witamin z grupy B, w tym przede wszystkim B2, B5, B6 i B7. Odpowiadają za stan skóry, jak i jej regenerację.

Jak dbać o skórę przy swędzeniu?

Pielęgnacja skóry głowy to tak naprawdę podstawa. Jeśli od jakiegoś czasu towarzyszy Ci uporczywy świąd, dobrym rozwiązaniem okaże się wizyta u trychologa. Pozwoli dowiedzieć się, jaka jest przyczyna nieprzyjemnych objawów.

Do codziennej pielęgnacji warto z kolei wprowadzić odpowiedni szampon – najlepiej nawilżający i łagodzący. Należy także pamiętać o odpowiednim myciu głowy. Chodzi tutaj głównie o dokładne wmasowanie produktu, jak i jego precyzyjne spłukanie. Pozostały na głowie szampon często powoduje świąd.

Skuteczny w walce ze świądem może okazać się również szampon przeciwłupieżowy, a także odpowiednia wcierka do skóry głowy i włosów. Warto zwrócić uwagę na jej skład i działanie.

Jeśli swędzeniu towarzyszy również przesuszona skóra, należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, poprzez stosowanie delikatnego szamponu, a także wcierki nawilżającej. Z kolei podrażnienie skóry głowy wymaga stosowania delikatnych preparatów.

Zdarza się, że swędząca skóra głowy i krostki pojawiają się w wyniku zbyt rzadkiego mycia skóry głowy i gromadzenia nadmiernej ilości bakterii. Skórę i włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Pojawiający się łój jest jasną oznaką, że to czas na mycie włosów i skóry głowy. Należy przy tym pamiętać, że każdy ma nieco inne potrzeby – niektórzy myją głowę codziennie, inni jedynie raz na 3-4 dni. Warto obserwować swój organizm.

Domowe sposoby na swędzenie głowy

Na uporczywe swędzenie skóry głowy pomogą także domowe sposoby. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody, warto jednak wypróbować ją na niewielkim fragmencie skóry w okolicach głowy. Będziesz mieć wówczas pewność, że dane produkty w żaden sposób Ci nie zaszkodzą.

Jedna z najpopularniejszych metod wykorzystuje ocet jabłkowy. Jest on często wykorzystywany w pielęgnacji włosów. Możesz zażyć kąpieli z dodatkiem octu i moczyć w niej włosy lub wykonywać okłady na pożądanych obszarach skóry.

Wymieniając domowe sposoby, warto również wspomnieć o ziołach. W przypadku swędzącej skóry, najleipej sprawdzi się mięta lub eukaliptus. Te składniki są mile widziane w kosmetykach, jednak pomocne mogą okazać się także okłady z naparów ziół lub olejki.

Aloes to kolejna propozycja. Jest to roślina o właściwościach głęboko nawilżających, zatem można nakładać jej miąższ na skórę głowy. Podobnie jest z masłem shea, które stanowi źródło witaminy A i E, nawilża, a także odżywia. Składniki te znajdziesz w niektórych kosmetykach.

 Jeśli objawy te są naprawdę uciążliwe lub długo się utrzymują, nie zastanawiaj się. Wybierz się do trychologa, który przeprowadzi odpowiednie badania. Żadnych objawów nie należy lekceważyć!

Kategorie: Uroda