Sprzątanie wydaje się łatwą i nieskomplikowaną czynnością. Niestety, wiele osób wykonuje je niewłaściwie, co niweczy całą pracę. Jak prawidło sprzątać i jakich błędów unikać? Poniżej znajdziesz 5 rad, które z całą pewnością ułatwią Ci sprzątanie. Przeczytaj nasze porady poniżej, a sprzątanie stanie się o wiele prostsze. 

 

  1. Prawidłowa kolejność sprzątania  – zacznijmy od początku

 

To jeden z najczęściej popełnianych błędów, który sprawia, że nasze sprzątanie przypomina syzyfową pracę. Przy codziennych porządkach warto kierować się prostą zasadą, czyli od góry do dołu. Oznacza to, że sprzątanie należy zacząć od usunięcia kurzu z półek, lamp, żyrandolu oraz wszystkich przedmiotów, które znajdują się nad podłogą. Dopiero wtedy można rozpocząć odkurzanie podłogi, a następnie mopowanie. W przeciwnym wypadku sprzątanie będzie mało skuteczne.  

 

  1. Brak regularności  – to ważne

 

Innym problemem jest brak regularności. Najlepsze efekty można osiągnąć sprzątając mieszkanie 2-3 razy w tygodniu. Taka częstotliwość nie pozwala na zbyt duże nagromadzenie kurzu czy innych zanieczyszczeń. Sprzątając rzadziej, musimy liczyć się z tym, że cały proces będzie trwał dużo dłużej i zużyjemy do niego więcej detergentów.  

 

  1. Nieczytanie etykiet detergentów  – czytaj uważnie

 

Wiele osób narzeka na nieskuteczność stosowanych detergentów. Niestety, okazuje się również, że mało kto z nas dokładnie czyta ich etykiety. Podczas sprzątania należy unikać dawkowania na tzw. oko. Warto pamiętać również, że brak skuteczności wynikać może nie tylko z niewystarczającej ilości użytych substancji. Inną przyczyną może być zbyt duża ilość zastosowanych detergentów. Dobrym przykładem jest płyn do mycia podłóg. W przypadku, gdy użyjemy go za dużo, nasze panele lub parkiet zaczną się nieprzyjemnie kleić.  

 

  1. Szorowanie dywanu lub tapicerki  – co z tym zrobić?

 

Brudny dywan lub tapicerka to problem zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. W przypadku uporczywych plam, większość z nas sięga po gąbki lub ścierki i dokładnie szoruje tkaninę. Niestety, metoda ta ma wiele wad. Po pierwsze, zamiast uporać się z plamą, w ten sposób wcieramy brud jeszcze głębiej. Sprawia to, że w przyszłości plama może być całkowicie nie do usunięcia. Po drugie, ścierka lub gąbka mogą uszkodzić powierzchnie sofy, lub dywanu. Najlepszą metodą jest użycie detergentów w sprayu. Tego typu produkty pozostawia się na plamie na 2-3 godziny, a następnie odkurza za pomocą odkurzacza. W utrzymywaniu czystości na dywanie oraz sofach pomaga również regularne sprzątanie. Warto wykorzystać do tego odkurzacz workowy, który wyposażony jest w odpowiednią ssawkę, która umożliwia odkurzanie tapicerowanych mebli.  

 

  1. Nie czyszczenie odkurzacza – o tym zapominamy

 

Inną przyczyną nieskutecznego sprzątania może być brak regularności w czyszczeniu odkurzacza. Bez względu na typ sprzętu, należy pamiętać o wymianie filtra, worków lub czyszczeniu pojemnika na kurz. W przypadku przepełnienia którejkolwiek z ww. części, efektywność pracy odkurzacza znacznie spada, przez co sprzęt może nie być w stanie zebrać nieczystości. Podczas zakupu odkurzacza warto pamiętać również o tym, aby dopasować go do wielkości swojego mieszkania. Właściciele dużych mieszkań powinni zaopatrzyć się w odkurzacz z dużym, np. 5 litrowym, workiem.  

Kategorie: Dom