Wino to szczególny trunek, o wyjątkowym charakterze. Aby utrzymać jego pożądany smak i aromat, konieczne jest przechowywanie go w odpowiednich warunkach. Pomocna może być w tym klasyczna kuchenna chłodziarka lub specjalna, stworzona z myślą o przechowywaniu tego wyjątkowego napoju, lodówka na wino. Czy warto kupić nowoczesną lodówkę do przechowywania wina?  

Najważniejsze cechy i parametry winiarki 

Nowoczesne chłodziarki na wino to wysokiej jakości urządzenia, których klasę i wydajność ocenić można za pomocą ich najważniejszych parametrów i dodatkowych funkcji. Podstawowe cechy lodówki, takie jak jej wymiary czy kolor, pomogą w dopasowaniu urządzenia do naszych gustów i potrzeb. Wśród nowoczesnych winiarek znaleźć można bowiem zarówno modele kompaktowe z dwiema lub trzema półkami, jak i chłodziarki wyposażone w  5, 6 czy 7 pojemnych półek.  

 

Stylowe i funkcjonalne winiarki podzielić możemy na modele wolnostojące oraz chłodziarki do zabudowy. Najczęściej kompaktowe lodówki na wino do zabudowy doskonale sprawdzają się w niewielkich wnętrzach, w których ważne jest odpowiednie i ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Z kolei wolnostojące urządzenia to dobry wybór do dużych, przestronnych kuchni czy specjalnych, domowych piwniczek na wino.  

 

Podobnie jak większość urządzeń elektrycznych, także lodówki na wino posiadają klasę energetyczną będącą parametrem określającym ilość zużytej przez nie energii. Najlepszym wyborem są urządzenia o klasie energetycznej na poziomie między A a A++. Kolejnym parametrem określającym zarówno klasyczną chłodziarkę, jak i lodówkę na wino jest poziom hałasu. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, zwłaszcza gdy lodówka na wino będzie miała znajdować się w kuchni, obok klasycznej chłodziarki. W przypadku umieszczenia urządzenia w osobnym, zamykanym pomieszczeniu czy w piwnicy poziom hałasu nie jest już kwestią tak istotną.  

Chłodziarka do wina – zalety i zastosowanie 

Można by zapytać, dlaczego do przechowywania win nie wystarczy klasyczna, kuchenna lodówka. Otóż w przeciwieństwie do zwykłej chłodziarki lodówka na wino – do zabudowy czy wolnostojąca – jest w stanie zapewnić butelkom trunku niezmienną, pożądaną i idealnie dopasowaną temperaturę. Z racji jej częstego używania, otwierania i zamykania nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia temperatura w lodówce może zmieniać się nawet o kilka stopni. Takie warunki, choć zupełnie nieszkodliwe dla większości produktów spożywczych, mogą negatywnie wpłynąć na delikatne wino. Ponadto intensywna eksploatacja lodówki nierzadko wywołuje jej na pozór nieznaczne, lecz oddziałujące na jej zawartość wibracje czy wstrząsy. Winiarki wyposażone są w specjalnie wyprofilowane półki i uchwyty, które gwarantują trunkom odpowiednie i stabilne ułożenie.  

 

Wśród nowoczesnych chłodziarek na wino znajdziemy urządzenia wyposażone w specjalne, izolowane komory, w których panują różne temperatury. Jest to rozwiązanie dla koneserów różnych rodzajów win, zarówno czerwonych, jak i białych, a nawet lekkich win musujących oraz szampanów. Stworzona specjalnie z myślą o winie lodówka to nowoczesny gadżet, który doceni każdy zarówno doświadczony, jak i początkujący koneser tego trunku. Jeżeli pragniemy zapewnić naszym wysokiej klasy winom odpowiednie warunki przechowywania, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w winiarkę. Jeżeli natomiast wino pijemy sporadycznie, urządzenie to raczej nam się nie przyda. 

Kategorie: Dom