Przeróżne modele pralek kuszą nas swoimi funkcjami i rozwiązaniami, które ułatwiają nam codzienne życie. Okazuje się, że tak niepozorne urządzenia mogą zaoferować nam naprawdę wiele. Jednak podczas aranżacji łazienki szczególną uwagę musimy zwrócić na to, czy dany wariant pralki zmieści się w dostępnej przestrzeni oraz czy nie będzie nam zawadzał podczas wykonywania rutynowych obowiązków. Z racji tego coraz więcej osób decyduje się na zakup pralki otwieranej od góry. Jakie są jej główne zalety i dla kogo będzie idealnym rozwiązaniem? 

Urządzenie łazienki – co warto o nim wiedzieć? 

Podczas urządzania łazienki niezwykle istotną rolę odgrywa poprawne rozmieszczenie mebli i urządzeń. Musimy zadbać o to, aby użytkowana przestrzeń była komfortowa i funkcjonalna. Dodatkowo na pewno zwracamy uwagę na to, aby była też ładna. Wcześniejsze przygotowanie szczegółowego planu jest więc bardzo ważne. Jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, możemy skorzystać z pomocy specjalistów.  

Zarówno łazienka, jak i kuchnia to miejsca, w których występuje nierzadko podwyższona wilgotność powietrza. To aspekt, który musimy mieć na uwadze. Dlaczego? Niektóre materiały niekoniecznie powinny mieć stały kontakt z wodą. Dlatego nie wszystkie meble czy urządzenia można postawić właśnie w łazienkowej przestrzeni.  

Jaką pralkę warto wybrać? 

Dostępne na rynku modele pralek kuszą nas przeróżnymi funkcjami. Tutaj należy jednak zwrócić też uwagę na rozmiar pralki, jej kształt oraz to, czy można ją zabudować. Ważne będzie także umiejscowienie drzwi. Jeżeli mamy dużą łazienkę, warto zdecydować się na większy model pralki. Obok niej może stanąć na przykład suszarka automatyczna. Jednak gdy metraż jest mniejszy, to w przypadku tych urządzeń jedno można postawić na drugie.  

Wąskie pralki to idealny wybór do małych łazienek, są to na przykład modele otwierane od góry. Jeżeli szczególnie zależy nam na pięknym wyglądzie tego pomieszczenia, zastosujmy warianty przeznaczone do zabudowy.  

A na jaki model najlepiej się zdecydować? Warto sprawdzić ofertę szwedzkiej marki Electrolux. Tutaj wybór jest szczególnie szeroki. Popularnością cieszą się między innymi pralka SensiCare 600 oraz SteamCare 700. Warto pamiętać, że przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na wagę załadunku (dobrać ją do liczby domowników), maksymalną prędkość wirowania, dokładne wymiary urządzenia, wielkość wyświetlacza oraz poszczególne funkcje.  

Przykładowo system SteamCare jest odpowiedzialny za wprowadzenie pary pod koniec cyklu prania. Dzięki temu ubrania mają znacznie mniej zagnieceń. Niektóre z nich już po praniu będą nadawały się do założenia. Tymczasem system SensiCare waży każdy ładunek prania, co pozwala mu na automatyczne dostosowanie parametrów cyklu. Dlaczego ma to znaczenie? W ten sposób oszczędzamy między innymi wodę, energię oraz nie zużywamy zbyt wiele środków piorących.  

Pralka otwierana od góry – zalety jej posiadania 

Wspomniana już wcześniej pralka otwierana od góry to jedno z tych urządzeń, które cieszy się doskonałą opinią i jest chętnie wybierane przez konsumentów. Doskonałym przykładem są tutaj wspomniane już pralki szwedzkiej marki Electrolux. Ale jakie są główne zalety wariantów, które zostały wyposażone w drzwi zamocowane u góry? 

Przede wszystkim takie pralki często mają niewielką szerokość. To pozwala na ich dopasowanie do niektórych nietypowych przestrzeni. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść pralek otwieranych od góry jest łatwość jest użytkowania. Wyciągając świeże pranie, wystarczy jedynie delikatnie pochylić się, aby zebrać wszystkie ubrania umieszczone w bębnie.  

Jeżeli nie mamy ochoty zbytnio aranżować przestrzeni nad pralką, to ten wariant będzie dla nas odpowiedni. Na pewno szybko nauczymy się, aby nie zostawiać przedmiotów na górnej części urządzenia, co przeszkadzałoby w jego otworzeniu. Dzięki temu łatwiej będzie nam dbać o porządek w przestrzeni łazienkowej.  

W jakich wnętrzach sprawdzi się pralka otwierana od góry? 

Jeżeli wybieramy pralkę otwieraną od góry, zapewne mamy ku temu powody. Jednym z nich może być łazienka niewielkich rozmiarów, a zwłaszcza taka, która jest szczególnie wąska. W przypadku, kiedy nie chcemy blokować przejścia w pomieszczeniu, raczej nie będziemy decydować się na model, którego drzwi umieszczone są od frontu. Mając na uwadze, że po praniu konieczne jest wywietrzenie bębna, to takie rozwiązanie okazałoby się szczególnie niepraktyczne.  

Dlatego też na pralkę otwieraną od góry decydują się przede wszystkim osoby, które muszą zaaranżować niewielką i nieustawną przestrzeń z wąskim przejściem. Ale to nie jedyna grupa docelowa tego rodzaju urządzeń. Warto wspomnieć także o starszych osobach oraz tych, które mają problemy zdrowotne. Mogą mieć one problem z kucnięciem przed pralką, a niewielkie pochylenie jest znacznie prostsze. Nie zawsze pojawia się też możliwość ustawienia pralki na podwyższeniu, dlatego model, którego drzwiczki znajdują się u góry, będą idealnym wyborem do łazienki bądź też innego pomieszczenia w domu.  

Kategorie: Dom