Tatuaże istnieją od tysięcy lat i udało im się przetrwać jako popularna forma wyrażania siebie. Ale tylko dlatego, że robimy coś od dawna, nie oznacza, że jest to dla nas dobre — a tatuaże nie są wyjątkiem.

Czy tatuaże są zdrowe? Faktem jest, że na to pytanie należy odpowiedzieć, zanim zdecydujesz się na tatuaż.

Czym są tatuaże?

Tatuaże to forma modyfikacji ciała, w której dekoracyjne lub artystyczne wzory są wykonywane na skórze poprzez wprowadzenie tuszu do warstwy skóry właściwej. Tatuaż pozostaje jako trwały ślad na skórze, choć z czasem może wyblaknąć.

Słowo „tatuaż” zostało wprowadzone na początku XIX wieku. W tym czasie tatuaż zaczął być postrzegany jako coś więcej niż tylko ozdoba marynarzy i przestępców; zamiast tego stał się popularną formą wyrażania siebie.

W czasach współczesnych tatuaże stały się bardziej akceptowane społecznie i mniej tabu. W rzeczywistości są one teraz popularne wśród celebrytów i sportowców!

Tatuaże na przedramieniu i innych częściach ciała — czy są zdrowe?

Tatuaże stają się coraz bardziej popularne — około 1 na 7 osób dorosłych w Polsce ma co najmniej jeden tatuaż, a najpopularniejszy polski wzór wybierany przez klientów to róża na rękawie. Wiele osób ma jednak obawy co do ich wpływu na zdrowie.

Najczęściej zgłaszanym skutkiem ubocznym tatuowania jest ból. Inne drobne efekty uboczne to obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie w miejscu wykonania tatuażu, a także tymczasowe odbarwienie. Poważniejsze ryzyko wiąże się z zarażeniem się takimi infekcjami jak MRSA lub zapalenie wątroby typu C, jeśli używany jest brudny i niezdezynfekowany sprzęt przez tatuatora.

Istnieją jednak również obawy dotyczące długoterminowych skutków zdrowotnych posiadania tatuaży na ciele. Niektóre badania sugerują, że tatuaże na górnej części ramion mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na czerniaka — choć nie zostało to jeszcze udowodnione.

Istnieją również pewne dowody na to, że tatuaże mogą powodować miejscowy stan zapalny wokół obszaru, na którym są umieszczone, co może zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia w późniejszym okresie życia — wymaga to jednak dalszych badań, zanim dowiemy się na pewno, czy istnieje jakikolwiek związek między tymi dwoma czynnikami!

Czy tatuaż damski na przedramieniu boli?

Damskie tatuaże na przedramieniu są popularne, ale mogą być bolesne.

Głównym problemem jest to, że ramiona kobiet są zwykle cieńsze niż mężczyzn, więc skóra jest bardziej wrażliwa. Oznacza to, że potrzeba mniejszego nacisku, aby stworzyć wgłębienie w skórze, co może bardziej boleć. Kobiety mają również mniej tłuszczu, więc nie ma tyle amortyzacji między kośćmi a igłą.

Ponadto kobiety mają zazwyczaj niższą tolerancję na ból niż mężczyźni — może się więc okazać, że wykonując tatuaż na przedramieniu kobieta będzie odczuwać ból bardziej niż by się tego spodziewała.

Jak uniknąć infekcji i stanów zapalnych po wykonaniu tatuażu?

Przy odrobinie przygotowania i opieki można uniknąć infekcji i stanów zapalnych po tatuażu.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest upewnienie się, że jesteś wystarczająco zdrowy na zabieg. Nie powinieneś mieć otwartych ran lub strupów na skórze, a Twój układ odpornościowy powinien dobrze funkcjonować, jeśli chcesz coś sobie wytatuować.

Należy również postępować zgodnie z instrukcjami artysty ostrożnie, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty po zabiegu. Artysta prawdopodobnie zaleci określone produkty w zależności od rodzaju tatuażu, który wykonujesz, a także od rodzaju Twojej skóry. Należy stosować te produkty dokładnie według instrukcji artysty lub pracownika medycznego, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się one zbyteczne!

Dotyczy to zwłaszcza wszelkich kremów i maści przeciwzapalnych lub antybiotykowych zalecanych przez artystę, lub pracownika medycznego — mogą one wydawać się zbędne, ale odpowiednio stosowane mogą zaoszczędzić Ci wiele bólu i dyskomfortu w późniejszym okresie!

Ile będzie się goić tatuaż na przedramieniu damski?

Tatuaże na przedramieniu zazwyczaj goją się w ciągu około miesiąca, ale może to zależeć od wielkości tatuażu, jego koloru i reakcji organizmu na niego.

Jeśli masz duży tatuaż na przedramieniu, jego gojenie będzie prawdopodobnie trwało dłużej niż w przypadku minimalistycznego tatuażu. Większy obszar skóry, który został dotknięty infekcją, również będzie wymagał dłuższego gojenia.

Kolorowy tatuaż może również wpływać na to, jak długo trwa gojenie się rany. Czarny tusz ma tendencję do bycia bardziej intensywnym niż inne kolory, więc jest bardziej prawdopodobne, że gojenie się rany potrwa dłużej, gdy używasz czarnego tuszu.

Wreszcie, jeśli masz wrażliwą skórę lub jesteś podatny na złamania, lub infekcje, czynniki te mogą mieć wpływ na to, jak długo trwa pełne gojenie się nowego tatuażu.

Pielęgnacja tatuażu

Dziara jest trwałym dodatkiem do Twojego ciała, więc ważne jest, aby o nią dbać. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać tattoo w dobrej formie.

  • Utrzymuj to miejsce w czystości i suchości, zwłaszcza podczas prysznica.
  • Nie zamaczaj tatuażu bezpośrednio po jego wykonaniu, ponieważ może to spowodować podrażnienia i infekcje.
  • Unikaj bezpośredniego światła słonecznego przez kilka dni po wykonaniu tatuażu, ponieważ może to spowodować blaknięcie lub odbarwienie. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości co najmniej 30 (zalecany jest filtr 50).

Podsumowanie

Podsumowując, tatuaże na przedramieniu mogą być zdrowe, jeśli są wykonywane przez profesjonalistę i jeśli utrzymujesz swój tatuaż w czystości i nawilżeniu. Najlepszym sposobem na zapobieganie infekcjom jest upewnienie się, że odwiedzasz profesjonalistę, który wie, jak prawidłowo odkażać swoje narzędzia i przestrzegać protokołów bezpieczeństwa.

Kategorie: Zdrowie