Kosmetyki dla noworodka. Pielęgnacja skóry dziecka od pierwszego dnia życia

Obowiązkowe w wyprawce kosmetyki dla noworodka. Hipoalergiczne kosmetyki dla niemowląt i dzieci do pielęgnacji podrażnionej, delikatnej skóry dziecka.

Kosmetyki dla noworodka

Wybór kosmetyków dla noworodka jest bardzo trudny. Na rynku drogeryjnym dla dzieci istnieje bowiem szeroki asortyment balsamów, szamponów, płynów do kąpieli i kremów przeznaczonych dla maluszków od pierwszych dni życia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę kompletując wyprawkę. 

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • Wyprawka dla noworodka – co powinno znaleźć się w wyprawce?
  • Jakie powinny być kosmetyki dla noworodka, do pielęgnacji od pierwszego dnia życia?
  • Niezbędne kosmetyki dla niemowląt do pielęgnacji skóry
  • Kosmetyki do mycia buzi dziecka i ciała dziecka – czy można stosować te same?
  • Kremy ochronne dla noworodka i niemowlaka pod pieluszkę – co powinny posiadać?

Wyprawka dla noworodka – co powinno znaleźć się w wyprawce?

Skompletowanie wyprawki dla noworodka nie jest łatwe. Po pierwsze powinny być dwie. Jednak do szpitala, druga w domu, Maluch ma spore wymagania. Oprócz ubranek i pieluszek, a także odpowiednio dobranych chusteczek nawilżanych, które nie będą podrażniały skóry dziecka, należy pamiętać o dobrej jakości kosmetykach do pielęgnacji noworodka. Powinny posiadać one pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Warto pamiętać, że skóra maluszka w pierwszych dniach życia jest bardzo delikatna, podatna na odparzenia i podrażnienia. Kosmetyki dla dzieci powinny je łagodzić i zapobiegać nim.

Ponadto wszelkie kosmetyki dla dzieci nie powinny wywoływać reakcji alergicznych. Dobre kosmetyki hipoalergiczne do skóry noworodka posiadają rekomendację Centrum Zdrowia Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny.

Do podstawowych kosmetyków dla noworodka zalicza się balsam, krem na odparzenia, żel do mycia ciała noworodka (warto pamiętać, że matka lub ojciec ma prawo na sali porodowej wyrazić sprzeciw na pielęgnację noworodka poza domem, czyli na kąpiel przez położne ich nowo narodzonego dziecka. Warstwa ochronna noworodka, jaką tworzy śluz, powinna zostać na jego ciele nawet przez kilka dni. Skórę dziecka powinno się tylko delikatnie wytrzeć z krwi matki).

Jakie powinny być kosmetyki dla noworodka, do pielęgnacji od pierwszego dnia życia?

Do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka powinno stosować się naturalne kosmetyki. Każdy rodzic powinien też pamiętać, że noworodka nie należy kąpać codziennie. Środki myjące oczyszczają skórę dziecka nie tylko z brudu, ale też warstwy lipidowej, która stanowi naturalną barierę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto także stosować hipoalergiczne kosmetyki, a także te o właściwościach nawilżających. Skóra noworodka i niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia jest bardzo sucha. Należy też zwrócić uwagę, czy kosmetyki do pielęgnacji noworodków i niemowląt posiadają pozytywne opinie Polskiego Zakładu Higieny, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka. Takie oznaczenia znajdują się na opakowaniach.

Niezbędne kosmetyki dla niemowląt do pielęgnacji skóry

Wielu rodziców szuka gotowych zestawów kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji noworodka. Zastanawia się bowiem, co konkretnie powinno znaleźć się w kosmetyczce. Przygotowaliśmy zatem listę podstawowych kosmetyków dla dzieci od pierwszego dnia życia:

  • aqua, czyli woda destylowana w ampułkach, dostępna w aptece, do przemywania oczu noworodka. Dawniej myto oczy solą fizjologiczną. Badania jednak dowiodły, że nie powinno się jej używać, gdyż w ich kącikach osadzają się kryształki soli
  • balsam do ciała noworodka. Odchodzi się już od stosowania oliwki ze względów bezpieczeństwa. Dziecko po jej zastosowaniu, łatwo może wyślizgnąć się z rąk
  • szampon do włosów dla dzieci stosuje się u dzieci starszych, więc można go pominąć w kosmetyczce z wyprawką dla noworodka
  • krem na odparzenia. W przypadku podrażnionej skóry pod pieluszką malucha, należy nakładać go na jego pupę przy każdej zmianie pieluszki, zawsze na umytą i osuszoną skórę
  • latem nie należy zapominać o kremie z filtrem, a zimą o kremie ochronnym, które nakłada się na buzię i ciało dziecka przed wyjściem na spacer

Kosmetyki do mycia buzi dziecka i ciała dziecka – czy można stosować te same?

Zarówno kosmetyki do mycia buzi dziecka, jak i jego ciała powinny dopuszczać do podrażnień i reakcji alergicznych. Warto więc stosować kosmetyki naturalne, wegańskie i nietestowane na zwierzętach, a także te, które posiadają certyfikaty ecocert i cosmos. Płyny do kąpieli dla dzieci nie nadają się do stosowania do twarzy. Podobnie kremy ochronne do buzi dziecka oraz kremy pod pieluszkę mają inny skład. Skóra na twarzy jest bowiem bardziej podatna na podrażnienia.

Kremy ochronne dla noworodka i niemowlaka pod pieluszkę – co powinny posiadać?

Kremy ochronne pod pieluszkę dzieli się na dwa typy ze względu na rodzaj zastosowania. Pierwszy zapobiega podrażnieniom i oparty jest na warstwie natłuszczającej lub nawilżającej skórę maluszka. Dzięki niemu nie dochodzi do podrażnień wrażliwej skóry pupy niemowląt i dzieci. Tego typu kremy przydatne są również podczas atopowego zapalenia skóry. Drugi typ to kremy, które leczą podrażnienia. W ich skład wchodzi cynk. Zanim zastosuje się kremy ochronne, należy dobrze osuszyć skórę po kąpieli.

Chcąc właściwie dbać o skórę noworodka, należy zastosować zarówno kosmetyki, które oczyszczają skórę maluszka, jak również nawilżają ją, natłuszczają i tworzą na niej barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj, aby zawsze je aplikować na umytą i osuszoną skórę. Dzięki temu pielęgnacja ciała po kąpieli stanie się dla Was przyjemnym rytuałem. 

 

Odpowiedź z nami na pytanie Pralka otwierana od góry – tak czy nie? pod artykułem

Kategorie: Uroda