Łupież, znany również jako łojotokowe zapalenie skóry, jest bardzo powszechnym schorzeniem, które powoduje łuszczenie się skóry głowy. Nie jest on zakaźny, ale może być swędzący i denerwujący.

W tym artykule przedstawimy Ci informacje o tym, czym jest łupież oraz jak mu zapobiegać i leczyć.

Czym jest łupież?

Łupież to stan, który powoduje powstawanie białych płatków na skórze głowy. Jest on spowodowany nagromadzeniem martwych komórek skóry, które mogą się łuszczyć lub przetłuszczać, w zależności od tego, jak często myjesz włosy. Płatki nie są zakaźne i nie powodują utraty włosów.

Łupież jest częstą przypadłością, dotykającą do 50% ludzi w pewnym momencie ich życia. Zwykle pojawia się, gdy skóra głowy produkuje zbyt dużo oleju (sebum) w połączeniu z martwym naskórkiem, który zatyka pory na głowie.

Rodzaje łupieżu

Łupież jest częstym problemem, a radzenie sobie z nim może być frustrujące.

Pierwszym rodzajem jest łupież tłusty. Ten rodzaj łupieżu jest spowodowany nagromadzeniem się oleju na skórze głowy i powoduje, że skóra wygląda na tłustą. Często towarzyszy mu swędzenie, łuszczenie się skóry i zaczerwienienie.

Drugim typem jest łupież suchy. Ten rodzaj łupieżu pojawia się, gdy skóra głowy produkuje zbyt wiele martwych komórek skóry i wpadają one do łodyg włosów. Łupież suchy może powodować, że włosy wydają się matowe i pozbawione życia, nawet jeśli technicznie rzecz biorąc, wcale takie nie są!

Trzecim rodzajem łupieżu jest łupież pstry. Ten rodzaj łupieżu charakteryzuje się małymi, łuszczącymi się plamami, które tworzą się na skórze. Łupież pstry może być spowodowany infekcją grzybiczą lub alergią na szampon, lub produkty do włosów. Łupież pstry jest często mylony z łuszczycą, która ma podobne objawy.

Przyczyny łupieżu

Powstawanie łupieżu jest spowodowane wieloma czynnikami. Najczęstszymi winowajcami są sucha skóra, infekcje grzybicze, zaburzenia hormonalne i łojotokowe zapalenie skóry. Może być również spowodowany łuszczycą, egzemą lub chorobą podstawową, taką jak cukrzyca lub choroba tarczycy.

Sucha skóra jest jedną z najczęstszych przyczyn łupieżu. Jeśli masz suchą skórę, łuski na skórze głowy mogą stać się grubsze i bardziej widoczne z powodu braku oleju w mieszkach włosowych. Możesz również zauważyć, że skóra głowy staje się swędząca i podrażniona w przypadku suchej skóry; jest to znane jako łojotokowe zapalenie skóry.

Infekcje grzybicze powodują łupież, ponieważ ułatwiają usuwanie martwych komórek skóry ze skóry głowy bez zastępowania ich nowymi. Skóra głowy staje się przez to matowa i łuszczy się, ponieważ te martwe komórki nie mogą być wchłonięte z powrotem do organizmu tak jak zdrowe komórki podczas normalnego cyklu wzrostu.

 Łojotokowe zapalenie skóry jest rodzajem zapalenia, które może dotyczyć każdej części ciała (w tym skóry głowy), ale szczególnie często występuje w miejscach, gdzie znajduje się wiele gruczołów potowych, takich jak pachy lub okolice pachwin (gdzie gruczołów potowych jest mniej).

Jak leczyć łupież?

Łupież to powszechna dolegliwość, która dotyka miliony ludzi. Może być niewygodny i wstydliwy, ale jest również łatwy do leczenia! Oto kilka wskazówek dotyczących leczenia łupieżu w domu: 

  1. Używaj swojego ulubionego szamponu i odżywki za każdym razem, gdy myjesz włosy. Pomoże to usunąć nadmierne oleje, które powodują łuszczenie się i podrażnienia.
  1. Spróbuj użyć szamponu przeciwłupieżowego. Szampony te zawierają składniki takie jak smoła węglowa lub siarczek selenu, które pomagają zmniejszyć ilość drożdży w skórze głowy i utrzymać płatki na dystans.
  1. Użyj odżywki po prysznicu lub nałóż czysty olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na dotknięty obszar (unikając oczu). Olejek z drzewa herbacianego pomoże zmniejszyć stan zapalny i podrażnienie, a jednocześnie zabije nadmiar drożdży na skórze głowy.

Łupież — czy konieczna jest wizyta u lekarza?

W większości przypadków łupież nie jest poważny. Jest to powszechna choroba skóry i może być leczona w domu. Jednak jeśli występują następujące objawy, należy skonsultować się z lekarzem:

  1. Jeśli stan nie poprawia się po kilku miesiącach leczenia;
  2. Łupieżowi towarzyszą inne objawy, takie jak swędzenie lub suchość skóry;
  3. Na skórze głowy pojawiają się czerwone plamy;
  4. Jeśli Twoja skóra głowy jest bardzo sucha;
  5. Odczuwasz ból podczas drapania się po głowie.

Łupież na skórze głowy — jaki szampon wybrać?

Łupież na skórze głowy to problem denerwujący i frustrujący. Ale nie martw się — istnieje wiele różnych rodzajów szamponów, które mogą pomóc w pozbyciu się go.

 

Najpierw należy ustalić, jaki rodzaj łupieżu występuje u Ciebie. Suche, łuszczące się płatki są bardziej powszechne niż tłuste, oleiste. Jeśli twoje płatki wyglądają jak zrobione z soli i pieprzu, to prawdopodobnie jest to łupież suchy. Jeśli wyglądają jak zrobione z ziaren sezamu i brudu, to są łupieżem tłustym.

Łupież suchy jest łatwiejszy do leczenia niż łupież tłusty, ponieważ nie wiąże się z tak dużą produkcją oleju na skórze głowy jak łupież tłusty. Łupież suchy można zazwyczaj leczyć szamponami zawierającymi pirytionian cynku lub siarczek selenu; składniki te pomagają zabić grzyba, który go wywołuje, wysuszając go.

Łupież tłusty leczy się poprzez kontrolowanie ilości oleju wytwarzanego przez gruczoły łojowe skóry głowy, aby zapobiec zlepianiu się martwych komórek skóry w płatki lub łuski (tzw. mikroflora). Można to zrobić za pomocą szamponów zawierających kwas salicylowy lub pochodne smoły węglowej, takie jak antralina (która również pomaga w leczeniu łupieżu).

Podsumowanie

Łupież jest częstym schorzeniem, które może powodować podrażnienie, swędzenie i zakłopotanie. Znając przyczyny i objawy łupieżu, można lepiej zrozumieć, jak go leczyć. Jeśli cierpisz na łupież, istnieje wiele sposobów na pozbycie się go.

Kategorie: Zdrowie