Zabiegi fizjoterapeutyczne mają przede wszystkim zapobiegać występowaniu chorób, łagodzić objawy już istniejących oraz poprawiać kondycję fizyczną i psychiczną. Fizjoterapeuci stosują wiele różnych metod leczenia. Głównie dlatego, że pomagają w różnych przypadłość, a ich dziedzina jest bardzo rozległa. Dla kogo przeznaczone są zabiegi? Kiedy trzeba z nich skorzystać? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej! Naprawdę warto zapoznać się ze zgromadzonymi informacjami!

Fizjoterapia dotychczas nazywana rehabilitacją jest nauką medyczną, która do leczenia wykorzystuje różne bodźce zewnętrzne. Te z kolei oddziałują na ciało i umysł pacjenta, a uszkodzona tkanka jest „naprawiana”. Głównym założeniem zabiegów jest współpraca pomiędzy pacjentem a rehabilitantem i dążenie do poprawy jakości życia.

Podgrupy fizjoterapii – jakie można wyróżnić?

Fizjoterapia to metoda leczenia wykorzystująca jedynie naturalne środki wynikające z energii fizycznej obecnej w otoczeniu człowieka. Taką formę rehabilitacji przeprowadza się w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia chorego, sprawniej przebiegającej rekonwalescencji oraz umożliwienia wykonywania przez niego zwykłych, codziennych czynności. Co ciekawe, mówi się, że jest to nauka, które może okazać się zawodem przyszłości. Głównie przez wzgląd na większą świadomość ludzką, skuteczność i niewykorzystywanie medykamentów. Można wyróżnić następujące podgrupy tej metody leczenia:

 • Kinezyterapia.
 • Fizykoterapia.
 • Praca manualna fizykoterapeuty.

Kinezyterapia – zabiegi fizjoterapeutyczne

Kinezyterapia nazywana również gimnastyką ruchową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj terapii, w której wykorzystywany jest ruch. Z reguły przeprowadza się ją przy problemach z kręgosłupem, po przebytych urazach powstałych na skutek aktywności fizycznej, u dzieci z dysfunkcjami ruchowymi, po udarze mózgu i zawale serca, a także przy przewlekłych chorobach układu oddechowego i schorzeniach reumatycznych. Przy tym sposobie leczenie wykorzystuje się różne przyrządy do ćwiczeń, np. piłki, huśtawki, trampoliny, czy drabinki w celu wzmocnienia, rozciągnięcia i rozluźnienia konkretnych (miejscowo) lub wszystkich (ogólnoustrojowo) partii i mięśni ciała. Na rehabilitację ruchem najczęściej kierowani są pacjenci, którzy:

 • Mają dysfunkcję w postaci złamań lub urazów.
 • Mają choroby ortopedyczne.
 • Potrzebują leczenia układu nerwowego np. po uszkodzeniu rdzenia kręgowego lub mózgu.
 • Przeszli urazy lub kontuzje sportowe.
 • Wymagają poprawy zdrowia psychicznego.
 • Mają dolegliwości bólowe narządów ruchu.
 • Wymagają postępowania usprawniającego przy wadach postawy stóp i ciała.

Terapia zawsze dobierana jest indywidualnie po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.

Na czym polegają zabiegi fizykoterapeutyczne?

Drugą metodą rehabilitacyjną jest fizykoterapia. W tym przypadku zabiegi wykonywane są przy pomocy specjalistycznych urządzeń z wybranym czynnikiem fizykalnym mającym korzystny wpływ na ludzki organizm. Terapię stosuje się w przypadku chorób układu oddechowego, obrzęków, stanów zapalnych i wysięków po urazach. W fizykoterapii wykorzystuje się zjawiska fizyczne takie jak:

 • Pole magnetyczne (Magnetoterapia) o niskim natężeniu do leczenia dolegliwości bólowych i stanów zapalnych.
 • Promieniowanie laserowe (laseroterapia) do leczenia patologicznych zmian w kręgosłupie, bólów reumatoidalnych i łagodzenia dolegliwości bólowych. Laser ma także działanie przeciwzapalne, więc nie rzadko stosuje się go przy długo niezrastających się kościach lub słabo gojących ranach.
 • Prąd (elektroterapia) do leczenia stanów zwyrodnieniowych kości i stawów, stanów zapalnych skóry, urazów kończyn i łagodzenia bólu związanego z reumatyzmem.
 • Ultradźwięki do leczenia przeciwzapalnego i przeciwbólowego zwłaszcza tkanki mięśniowej i stawów.
 • Zimno (krioterapia) pomaga zlikwidować ból przy kontuzjach i zmianach zwyrodnieniowych.
 • Woda (wodolecznictwo). Ten rodzaj zabiegów fizykalnych stosuje się głównie przy problemach sercowo -naczyniowych, dolegliwościach układu pokarmowego, nerwowego i rozrodczego.
 • Ciepła (ciepłolecznictwo) zaleca się przy bólach kręgosłupa, zapaleniach stawów, uczuciu nadmiernego napięcia, trądziku i nerwobóli.

Terapia manualna

Terapia manualna to stymulacja konkretnych mięśni poprzez masaż. Fizjoterapeuta uciska poszczególne partie na ciele pacjenta i pozwala przywrócić równowagę mięśniową. Najczęściej stosowana jest, kiedy niezbędne jest leczenie stawów, które mają ograniczoną ruchomość i zakres ruchu, co nierzadko skutkuje bólem, nieprawidłową postawą, dyskomfortem oraz zmianą prawidłowych wzorców ruchu. Największą zaletą terapii jest to, że pomaga przywrócić prawidłowe działanie układu ruchu i zniwelować ból w okolicach stawów. Na jej korzyść przemawia też fakt, że proces leczenia ustala się indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Co ciekaw, terapia określana jest jako jeden z najskuteczniejszych zabiegów rehabilitacyjnych. Jest bardzo efektywna, ale tylko wtedy, kiedy masaże wykonywane są regularnie.

Kategorie: Zdrowie